Wesley has logged 139 entries for films during May 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Embrace of the Serpent

Embrace of the Serpent

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Seven Year Itch

The Seven Year Itch

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mondo Cane

Mondo Cane

1962
×
Read the review Edit this entry  
30
Yeelen

Yeelen

1987
×
★★★½
Edit this entry  
30
Asparagus

Asparagus

1979
×
Edit this entry  
30
Kumiko, the Treasure Hunter

Kumiko, the Treasure Hunter

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Oh Lucy!

Oh Lucy!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Altered States

Altered States

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
Edit this entry  
29
Hokusai

Hokusai

1953
×
Edit this entry  
29
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fail to Appear

Fail to Appear

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
Apocalypto

Apocalypto

2006
×
★★★★
Edit this entry  
28
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
All at Sea

All at Sea

1933
×
Edit this entry  
26
Following

Following

1998
×
★★★
Edit this entry  
26
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Last Emperor

The Last Emperor

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Brainscan

Brainscan

1994
×
★★
Edit this entry  
25
Patriotism

Patriotism

1966
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Pina

Pina

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
23
L.627

L.627

1992
×
★★★
Edit this entry  
23
Jack-Jack Attack

Jack-Jack Attack

2005
×
Edit this entry  
23
Boundin'

Boundin'

2003
×
Edit this entry  
23
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★★
Edit this entry  
22
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Network

Network

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Othello

Othello

1951
×
★★★½
Edit this entry  
20
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
A Safe Place

A Safe Place

1971
×
★½
Edit this entry  
19
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The King of Marvin Gardens

The King of Marvin Gardens

1972
×
★★★
Edit this entry  
17
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Royal Opera House: Verdi's Macbeth

The Royal Opera House: Verdi's Macbeth

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Chicken

The Chicken

1965
×
Edit this entry  
15
The Two of Us

The Two of Us

1967
×
★★★★½
Edit this entry