Olwethu has logged 57 entries for films during January 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Polar

Polar

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Maid in Manhattan

Maid in Manhattan

2002
×
★★
Edit this entry  
27
Derailed

Derailed

2005
×
★½
Edit this entry  
27
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Red Sparrow

Red Sparrow

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
25
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★★
Edit this entry  
23
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Fallen

Fallen

2016
×
½
Edit this entry  
20
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Fences

Fences

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★
Edit this entry  
19
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★★
Edit this entry  
19
Allied

Allied

2016
×
Edit this entry  
19
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Glass

Glass

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Tulip Fever

Tulip Fever

2017
×
Edit this entry  
17
Appropriate Behavior

Appropriate Behavior

2014
×
★★★
Edit this entry  
16
Rings

Rings

2017
×
½
Edit this entry  
16
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Amityville: The Awakening

Amityville: The Awakening

2017
×
½
Edit this entry  
15
Maggie's Plan

Maggie's Plan

2015
×
★★★½
Edit this entry  
15
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★
Edit this entry  
14
Blockers

Blockers

2018
×
★★★
Edit this entry  
14
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
This Is 40

This Is 40

2012
×
★½
Edit this entry  
13
It

It

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Commuter

The Commuter

2018
×
★★½
Edit this entry  
11
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Candyman

Candyman

1992
×
★★½
Edit this entry  
10
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
★★★
Edit this entry  
10
Bridget Jones: The Edge of Reason

Bridget Jones: The Edge of Reason

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
09
9/11

9/11

2017
×
½
Edit this entry  
09
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Light Between Oceans

The Light Between Oceans

2016
×
★★½
Read prior review Edit this entry