• The Green Knight

    ★★★★★

  • Mortal Kombat

    ★★½

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

  • Wonder Woman 1984

    ★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

  • Mank

    ★★★½

  • Soul

  • The Wolf of Snow Hollow

    ★★★½

  • The Boys in the Band

    ★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★

  • Supernova

    ★★★★½

  • The Old Guard

    ★★★½

  • The King of Staten Island

    ★★½

  • Breaking Fast

  • Emma.

    ★★★★

  • The Father

    ★★★★½

  • Minari

    ★★★★★

  • The Forty-Year-Old Version

    ★★★★★

  • Possessor

    ★★★★

  • Shirley

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Never Rarely Sometimes Always

  • His House

    ★★★★

  • Dick Johnson Is Dead

    ★★★½

  • Cats

  • Sound of Metal

    ★★★★★

  • First Cow

    ★★★★★

  • The Assistant

    ★★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • End of the Century

    ★★★★

  • Pain and Glory

    ★★★★★

  • Yes, God, Yes

    ★★★★

  • Isn't It Romantic

    ★★★

  • The Vast of Night

    ★★★★½

  • The Farewell

    ★★★★★

  • How to Train Your Dragon: The Hidden World

    ★★★★½

  • Bumblebee

    ★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • The Favourite

    ★★★★★

  • Cold War

    ★★★★★

  • Sorry Angel

    ★★★★

  • Support the Girls

    ★★★★½

  • Paddington 2

    ★★★★★

  • God's Own Country

    ★★★★

  • The Edge of Seventeen

    ★★★★

  • Nocturama

    ★★★★½

  • The Wailing

  • Sing Street

    ★★★★

  • The Lure

  • Marshland

    ★★★★

  • Ida

    ★★★★★

  • Stranger by the Lake

    ★★★★

  • Inception

    ★★★

  • Dogtooth

    ★★★★★

  • The Holy Girl

    ★★★★★

  • Gosford Park

    ★★★★★

  • The Watermelon Woman

    ★★★★

  • Ran

    ★★★★★