• The Prince of Egypt

    ★★★½

  • Mulan

    ★★★★½

  • Cinderella

    ★★★★★

  • Titanic

    ★★½

  • Hercules

    ★★

  • My Best Friend's Wedding

    ½

  • Donnie Brasco

    ★★★

  • Scream

    ★★★½

  • The Hunchback of Notre Dame

    ★★★

  • Primal Fear

    ★★★★

  • Showgirls

    ★★★

  • Se7en

    ★★★★★

  • Whisper of the Heart

    ★★★★★

  • Casino

    ★★★★½

  • The Mask

    ★½

  • A Bronx Tale

    ★★½

  • Jurassic Park

    ★★★★★

  • Aladdin

    ★★★½

  • Death Becomes Her

    ★★★★

  • Cape Fear

    ★★★½

  • Beauty and the Beast

    ★★★★½

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • GoodFellas

    ★★★★½

  • King of New York

  • The Little Mermaid

    ★½

  • Sex, Lies, and Videotape

    ★★★

  • When Harry Met Sally...

    ★★★★★

  • Teen Witch

    ½

  • Heathers

    ★★★★

  • Little Shop of Horrors

    ★★★½

  • The Great Mouse Detective

    ★★★½

  • Labyrinth

    ★½

  • Back to the Future

    ★★★★

  • Gremlins

    ★★★★

  • Return of the Jedi

  • The House on Sorority Row

    ★★★★

  • The Shining

    ★★★½

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Snake in the Monkey's Shadow

    ★★★

  • Grease

    ★★½

  • Star Wars

    ★★★★★

  • Suspiria

    ★★★★★

  • Jaws

    ★★★★★

  • Trilogy of Terror

    ★★★½

  • The Lost Honor of Katharina Blum

    ★★

  • Fantastic Planet

    ★★★★★

  • The Holy Mountain

  • Sisters

    ★★★

  • The Discreet Charm of the Bourgeoisie

    ★★★½

  • Fritz the Cat

    ★★½

  • The Godfather

    ★★★★★

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

    ★★★★★

  • The Shiver of the Vampires

    ★★

  • Donkey Skin

    ★★★★½

  • The Conformist

    ★★★½

  • Model Shop

    ★★

  • Funny Girl

    ★★★★

  • The Graduate

    ★★★½

  • Belle de Jour

    ★★★½

  • The Young Girls of Rochefort

    ★★★★★

  • The Snails

    ★★★

  • The Umbrellas of Cherbourg

    ★★★★★

  • Bay of Angels

    ★★★½

  • Lola

    ★★★★½

  • One Hundred and One Dalmatians

    ★★★★

  • Earth vs. the Spider

    ★★

  • Vertigo

    ★★

  • The Blazing Sun

    ★★★

  • Singin' in the Rain

  • Beauty and the Beast

    ★★★★★

  • Sullivan's Travels

    ★★

  • Citizen Kane

    ★★★★★