• Thiruvilayadal

  • Alphaville

    ★★★½

  • Red Beard

    ★★★★★

  • Enga Veettu Pillai

  • Kwaidan

    ★★★★★

  • A Fistful of Dollars

    ★★★★

  • Red Desert

    ★★★★

  • Band of Outsiders

    ★★★½

  • Kadhalikka Neramillai

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★½

  • Karnan

  • Contempt

    ★★★★★

  • The Big City

    ★★★★

  • The Silence

    ★★★★★

  • The Birds

    ★★★★½

  • High and Low

    ★★★★½

  • 8½

  • Winter Light

    ★★★★

  • Lawrence of Arabia

    ★★★★½

  • Harakiri

    ★★★★½

  • Vivre Sa Vie

    ★★★★

  • Lolita

    ★★★★

  • L'Eclisse

    ★★★★½

  • Cléo from 5 to 7

    ★★★½

  • Ivan's Childhood

    ★★★★

  • Parthal Pasi Theerum

  • Sanjuro

    ★★★★

  • A Woman Is a Woman

    ★★★

  • Through a Glass Darkly

    ★★★½

  • Yojimbo

    ★★★½

  • The Human Condition III: A Soldier's Prayer

    ★★★★

  • La Notte

    ★★★★

  • The Bad Sleep Well

    ★★★★½

  • Psycho

    ★★★★★

  • The Apartment

    ★★★★

  • L'Avventura

    ★★★½

  • Breathless

    ★★★½

  • Devi

    ★★★½

  • The Virgin Spring

    ★★★★½

  • La Dolce Vita

    ★★★½

  • Pickpocket

    ★★★★½

  • The Human Condition II: Road to Eternity

    ★★★★½

  • North by Northwest

    ★★★½

  • Good Morning

    ★★★★

  • The 400 Blows

    ★★★

  • The World of Apu

    ★★★★

  • Some Like It Hot

    ★★★★

  • The Human Condition I: No Greater Love

    ★★★★

  • The Hidden Fortress

    ★★★½

  • The Magician

    ★★★★½

  • The Music Room

    ★★★½

  • Ashes and Diamonds

    ★★★★

  • Vertigo

    ★★★★½

  • Touch of Evil

    ★★★★

  • Wild Strawberries

    ★★★★★

  • Witness for the Prosecution

    ★★★★½

  • Nights of Cabiria

    ★★★★½

  • Paths of Glory

    ★★★★½

  • Sweet Smell of Success

    ★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • The Seventh Seal

    ★★★★½

  • Throne of Blood

    ★★★★½

  • The Wrong Man

    ★★★★

  • A Man Escaped

    ★★★★

  • Aparajito

    ★★★★★

  • The Killing

    ★★★★★

  • The Man Who Knew Too Much

    ★★★★

  • The Searchers

    ★★★★

  • The Killers

  • Smiles of a Summer Night

    ★★★★

  • I Live in Fear

    ★★★★½

  • Pather Panchali

    ★★★★½