• Kabali

    ★½

  • Aruvi

    ★★★½

  • After the Storm

    ★★★★★

  • Paterson

    ★★★★★

  • The Handmaiden

    ★★★★

  • The Angry Birds Movie

    ★★★★

  • 24

    ★★★½

  • Manithan

    ★★★½

  • Theri

    ★★½

  • The Jungle Book

  • Kadhalum Kadanthu Pogum

    ★★★

  • Pichaikkaran

    ★★

  • Aarathu Sinam

    ★★★

  • Hail, Caesar!

    ★★★★

  • Irudhi Suttru

    ★★★

  • Wazir

    ★★★½

  • Natsamrat

    ★★★★

  • C'est la Vie

  • The Revenant

    ★★★

  • The Hateful Eight

    ★★★★

  • Uppu Karuvadu

    ★★★★½

  • The Big Short

    ★★★

  • The Audition

  • The Intern

    ★★★½

  • Thani Oruvan

    ★★★

  • Pixels

    ★★★★

  • Bajrangi Bhaijaan

    ★★★½

  • Bāhubali: The Beginning

    ★★★

  • The Lobster

    ★★★★½

  • Papanasam

    ★★★★½

  • Indru Netru Naalai

  • Inside Out

    ★★★★½

  • Our Little Sister

    ★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★

  • Uttama Villain

    ★★★½

  • Enakkul Oruvan

    ★★★½

  • Anegan

    ★★½

  • Knight of Cups

    ★★★★½

  • Project Almanac

  • I

  • PK

    ★★★½

  • Interstellar

  • Big Hero 6

  • Kaththi

    ★★★★

  • Inherent Vice

    ★★★★½

  • Jeeva

    ★★★½

  • Gone Girl

  • Kaaka Muttai

    ★★★

  • Predestination

    ★★★★½

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★½

  • Jigarthanda

    ★★★★½

  • Lucy

    ★★★

  • Velaiyilla Pattathari

    ★★★★

  • Sathuranga Vettai

    ★★★★½

  • Mundasupatti

    ★★★★½

  • Winter Sleep

    ★★★★½

  • Speak with Your Mouth Shut

    ★★★★½

  • Noah

  • Thegidi

    ★★★½

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★½

  • Whiplash

    ★★★★★

  • The Turtle's Head

  • The Wolf of Wall Street

  • All in All Azhagu Raja

    ★★★

  • Her

    ★★★★½

  • Idharkuthane Aasaipattai Balakumara

    ★★★½

  • Raja Rani

    ★★★½

  • Munchausen

  • Enemy

    ★★★★½

  • Varuthapadatha Valibar Sangam

    ★★★★

  • Rush

    ★★★★

  • Thanga Meenkal

    ★★★½