• The Exorcist

    The Exorcist

    ★★★★½

    Approaching perfection, such a brooding and haunting and dread-drenched 2 hrs.
    Hugely appreciate the amount of slow build and character work, it goes very far as the film begins to near conclusion.
    Beautiful in its reluctance to ever prescribe a meaning to the events, but rather provide many avenues for the viewers mind to wander through.

    Finally, I am very critical of dream sequences in films, they are so often cliched and perfunctory, but this has one of the absolute best of all time. Actually maybe THE best.

  • Souad

    Souad

    ★★½

    A film rooted in a strange and insistent formal sparsness, constant handheld shakiness and tight framing. It was claustrophobic, and im not sure it really served the film.
    Perhaps an attempt at heightening the realism? But then, i spent a lot of time thinking about the choice rather than the films content.
    With something minimal the aim is often to slowly build by drawing attention acutely. I think of kiarostami, by the end of one of his films youre rapt…

  • Malignant

    Malignant

    ★★★½

    the absolute perfect blend of b movie shlock and good smart shit. Just ridiculous fun to watch unfold, I was savouring every plot development. truly twisted. and epic.

  • Con Air

    Con Air

    ★★½

    mitchy brought in a live mouse at the end credits :((

    Disney Plus

  • The Night of the Hunter

    The Night of the Hunter

    ★★★★★

    To this person, still the greatest film i have ever seen. Have the sweet criterion in my covetous clutches now so am going to spend tomorrow plumbing its depths.
    Ruby loved it so i dont have to pop her in the river!

  • Casino Royale

    Casino Royale

    ★★★★

    The key to this film is the relationship between bond and vesper, shame that its so pat and cheesy and not believable. Other than that, its great!

  • Count Me In

    Count Me In

    ★★½

    meat potatoes, nothing new etc, but certainly enjoyed footage of great musicians and esp. the drummer from iron maiden talking

  • David Byrne's American Utopia

    David Byrne's American Utopia

    ★★★★★

    Beyond glad I waited till when I could see this in the cinema. Every frame exhales euphoria! Every second inspires awe!
    So purely both david byrne and spike lee.
    Going to watch this whenever I am sad. And also whenever I'm happy, and also whenever.

  • Spider-Man: Far from Home

    Spider-Man: Far from Home

    ★★★½

    Silly, and 3rd act weighed down by cgi but you know what if youre gonna make it THIS funny and charming then hell yeah!

  • Annette

    Annette

    ★★★★

    Saw this last night and have been chewing over...
    What a wonderful union of deeply strange and completely sincere.
    Continually a bizarre thing is thrust in front of you and you are told 'no, i'm serious, i mean it!', and that is pretty spectacular. (In comparison to Holy Motors, for instance which is equally weird but with the impression that you're being fucked with a bit).
    I was up for the ride the whole time, but I am sad to…

  • Age of the Dragons

    Age of the Dragons

    Hey, these guys have names from moby dick!
    I'll save you from watching it, the dragons age was 51

  • The Courier

    The Courier

    ★★★★

    mightily impressed by this. I love a film that can draw you in gradually and with little effort, 40 mins in i was surprised to discover i was rapt.
    I find it to be admirably un-flashy, the attention to detail in some truly brilliant framing shows the directors skill.
    Probably the best performance i've ever seen cumberbatch give but he is overshadowed by the brilliant merat ninidze.
    Some absolutely lovely moments of understated tension and release. In a setting in…