Harry has logged 342 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
26
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Edit this entry  
14
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
11
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Stalker

Stalker

1979
×
★★½
Edit this entry  
10
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
10
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Edit this entry  
09
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★½
Edit this entry  
08
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★½
Edit this entry  
30
Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

1999
×
★★★★
Edit this entry  
23
Mirror

Mirror

1975
×
★★
Edit this entry  
23
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★
Edit this entry  
22
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
21
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Austin Powers in Goldmember

Austin Powers in Goldmember

2002
×
★★★½
Edit this entry  
20
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★½
Edit this entry  
20
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★½
Edit this entry  
19
Child's Play 3

Child's Play 3

1991
×
★★★½
Edit this entry  
18
Central Intelligence

Central Intelligence

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★½
Edit this entry  
18
Laid in America

Laid in America

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★
Edit this entry  
13
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry