Albie has logged 33 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Altered States

Altered States

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Swing Time

Swing Time

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Reckless Moment

The Reckless Moment

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Animal House

Animal House

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Top Hat

Top Hat

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Kind Hearts and Coronets

Kind Hearts and Coronets

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Young and the Damned

The Young and the Damned

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Masque of the Red Death

The Masque of the Red Death

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Paterson

Paterson

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry