Albie has logged 34 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Tabu

Tabu

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Tabu

Tabu

1931
×
★★★★
Edit this entry  
22
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Chicago

Chicago

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Primer

Primer

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
To Live

To Live

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
My Favorite Wife

My Favorite Wife

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Idiots

The Idiots

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★½
Edit this entry  
15
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Slacker

Slacker

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tender Mercies

Tender Mercies

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Zabriskie Point

Zabriskie Point

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Malena

Malena

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Tom Jones

Tom Jones

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Talk of the Town

The Talk of the Town

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Thomas Crown Affair

The Thomas Crown Affair

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Bronx Tale

A Bronx Tale

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Carmen Jones

Carmen Jones

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Il divo

Il divo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Party

The Party

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Escape From Alcatraz

Escape From Alcatraz

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
★★★
Edit this entry  
04
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Victoria

Victoria

2015
×
★★★
Edit this entry  
03
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Splash

Splash

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry