Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Salem's Lot

Salem's Lot

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Summertime

Summertime

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Love, Death & Robots: Fish Night

Love, Death & Robots: Fish Night

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
It

It

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dead Space: Downfall

Dead Space: Downfall

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Descent

The Descent

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
D.E.B.S.

D.E.B.S.

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Luca

Luca

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sputnik

Sputnik

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The World to Come

The World to Come

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Black Hawk Down

Black Hawk Down

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Fog

The Fog

1980
×
★★½
Edit this entry  
13
Village of the Damned

Village of the Damned

1960
×
★★★
Edit this entry  
10
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★
Edit this entry  
23
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Dark and the Wicked

The Dark and the Wicked

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★★
Edit this entry  
04
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Emma.

Emma.

2020
×
Edit this entry  
28
They Live

They Live

1988
×
★★★½
Edit this entry  
27
Mystery Box

Mystery Box

2018
×
★★
Edit this entry  
27
100.000 Acres of Pine

100.000 Acres of Pine

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Joy Luck Club

The Joy Luck Club

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★½
Edit this entry  
14
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★½
Edit this entry  
11
Father and Daughter

Father and Daughter

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Geri's Game

Geri's Game

1997
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Mist

The Mist

2007
×
★★½
Edit this entry  
09
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Edit this entry  
08
La luna

La luna

2011
×
★★★★★
Edit this entry