• The Interview

    ★★½

  • Big Eyes

  • Black Mirror: White Christmas

    ★★★★

  • Ex Machina

    ★★★★

  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies

  • Into the Woods

    ★½

  • Dumb and Dumber To

  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

  • Interstellar

  • The Taking of Deborah Logan

  • Lava

  • St. Vincent

    ★★★

  • The Book of Life

  • Gone Girl

    ★★★★½

  • The Maze Runner

  • The Theory of Everything

  • Beyond the Lights

  • Nightcrawler

    ★★★★

  • The Imitation Game

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★½

  • If I Stay

  • The Giver

    ★★

  • Sharknado 2: The Second One

  • Guardians of the Galaxy

  • Lucy

    ★★½

  • Unfriended

  • The Purge: Anarchy

  • Dawn of the Planet of the Apes

  • White God

  • How to Train Your Dragon 2

  • The Fault in Our Stars

    ★★

  • X-Men: Days of Future Past

  • Godzilla

  • A Haunted House 2

  • The Other Woman

  • The Amazing Spider-Man 2

  • Muppets Most Wanted

  • Divergent

    ★½

  • Creep

    ★★★

  • Camp Takota

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★

  • Boyhood

    ★★★

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★

  • The Skeleton Twins

    ★★★

  • G.B.F.

  • The Babadook

  • Whiplash

    ★★★★★

  • Walking with Dinosaurs

  • Anchorman 2: The Legend Continues

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★½

  • The Hobbit: The Desolation of Smaug

  • Tropico

  • Lady Gaga and the Muppets Holiday Spectacular

  • The Tale of the Princess Kaguya

  • Frozen

  • The Hunger Games: Catching Fire

  • The Starving Games

  • Ender's Game

  • Carrie

    ★½

  • Her

    ★★★½

  • The Book Thief

  • The Web

  • Insidious: Chapter 2

  • Finding Vivian Maier

  • Enemy

    ★★★½

  • Oculus

  • Dallas Buyers Club

    ★★★½

  • Under the Skin

    ★★★

  • Palo Alto

    ★★★½

  • Necktie

  • Gravity

  • All Is Lost