Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★
Edit this entry  
19
Guy and Madeline on a Park Bench

Guy and Madeline on a Park Bench

2009
×
★★★
Edit this entry  
18
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Diving Bell and the Butterfly

The Diving Bell and the Butterfly

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
Edit this entry  
16
They Live

They Live

1988
×
★★★★
Edit this entry  
15
That Obscure Object of Desire

That Obscure Object of Desire

1977
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Phantom of Liberty

The Phantom of Liberty

1974
×
★★★
Edit this entry  
13
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★
Edit this entry  
12
Viridiana

Viridiana

1961
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Young and the Damned

The Young and the Damned

1950
×
★★★
Edit this entry  
10
L'Âge d'Or

L'Âge d'Or

1930
×
★★★
Edit this entry  
09
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★★
Edit this entry  
08
Rent

Rent

2005
×
Edit this entry  
07
Nashville

Nashville

1975
×
★★★
Edit this entry  
06
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Whether You Like It or Not: The Story of Hedwig

Whether You Like It or Not: The Story of Hedwig

2001
×
Edit this entry  
05
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★
Edit this entry  
04
Rabbit Hole

Rabbit Hole

2010
×
★★
Edit this entry  
03
Duck, You Sucker

Duck, You Sucker

1971
×
★★★★
Edit this entry  
02
Freddy Got Fingered

Freddy Got Fingered

2001
×
Edit this entry  
01
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★
Edit this entry  
31
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
Shirley

Shirley

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Call

The Call

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
23
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★
Edit this entry  
23
Onward

Onward

2020
×
★★
Edit this entry  
22
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
Possessor

Possessor

2020
×
★★
Edit this entry  
20
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Edit this entry  
20
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Education

Education

2020
×
★★★★
Edit this entry  
17
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
Emma.

Emma.

2020
×
★★
Edit this entry  
15
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★
Edit this entry