molly has logged 234 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Juno

Juno

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Office Space

Office Space

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Voices

The Voices

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
Read the review Edit this entry  
05
Two for the Road

Two for the Road

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Crawl

Crawl

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
How to Be Single

How to Be Single

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
127 Hours

127 Hours

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lego Star Wars Holiday Special

The Lego Star Wars Holiday Special

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Cat in the Hat

The Cat in the Hat

2003
×
Read the review Edit this entry  
21
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cars

Cars

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Little Fires Everywhere

Little Fires Everywhere

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
Read the review Edit this entry  
30
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Brick

Brick

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry