Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Cuidado Madame

Cuidado Madame

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
29
2084

2084

1984
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Seven Kittens

The Seven Kittens

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Porto das Caixas

Porto das Caixas

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Heart of Glass

Heart of Glass

1976
×
★★★★
Edit this entry  
20
Limite

Limite

1931
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Venom

Venom

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Toradora!

Toradora!

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Edit this entry  
15
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Mississippi Mermaid

Mississippi Mermaid

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Stolen Kisses

Stolen Kisses

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★
Edit this entry  
07
Shift

Shift

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Notes on the Circus

Notes on the Circus

1967
×
★★★★
Edit this entry  
29
8½

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Knock Off

Knock Off

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
21
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Night at the Crossroads

Night at the Crossroads

1932
×
★★★★
Edit this entry  
07
Old

Old

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Duelle

Duelle

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Flerte

Flerte

2021
×
★★★½
Edit this entry  
02
The General

The General

1926
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Weekend

Weekend

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Red Light Bandit

The Red Light Bandit

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Fake Blond

Fake Blond

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Letter in Motion to Gilles Jacob and Thierry Fremaux

Letter in Motion to Gilles Jacob and Thierry Fremaux

2014
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Last Laugh

The Last Laugh

1924
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Killed the Family and Went to the Movies

Killed the Family and Went to the Movies

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
12
F9

F9

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Scarlet Street

Scarlet Street

1945
×
★★★★
Edit this entry  
03
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Beatles Electroniques

Beatles Electroniques

1969
×
★★★★
Edit this entry  
01
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★½
Edit this entry  
27
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Edit this entry  
26
True Lies

True Lies

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Danger: Diabolik

Danger: Diabolik

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Song of Avignon

Song of Avignon

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
21
As Filhas do Fogo

As Filhas do Fogo

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Edit this entry