Maria Helena has logged 64 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Wind That Shakes the Barley

The Wind That Shakes the Barley

2006
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Lovers on the Bridge

The Lovers on the Bridge

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Copacabana Mon Amour

Copacabana Mon Amour

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Woman of Everyone

The Woman of Everyone

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Sunchaser

The Sunchaser

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
17
As Grandes Distâncias

As Grandes Distâncias

2021
×
★½
Edit this entry  
17
There Be Dragons

There Be Dragons

2019
×
★½
Edit this entry  
17
Erêkauã

Erêkauã

2021
×
Edit this entry  
17
Febre 40º

Febre 40º

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
Descompostura

Descompostura

2021
×
★★
Edit this entry  
11
Seven Pounds

Seven Pounds

2008
×
★½
Edit this entry  
09
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Play

The Play

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★
Edit this entry  
03
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★
Edit this entry  
01
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★★
Edit this entry  
24
Resurrection

Resurrection

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Congo

Congo

1972
×
★★★½
Edit this entry  
23
Sing Along

Sing Along

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
Neither the sun nor death can be looked at steadily

Neither the sun nor death can be looked at steadily

2021
×
Edit this entry  
14
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Invisible Guest

The Invisible Guest

2016
×
★★★
Edit this entry  
02
Blue Miracle

Blue Miracle

2021
×
★★
Edit this entry  
31
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★
Edit this entry  
27
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Visit

The Visit

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Kustom Kar Kommandos

Kustom Kar Kommandos

1965
×
★★★½
Edit this entry  
10
A Marvada Carne

A Marvada Carne

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Memoirs of a Strangler of Blondes

Memoirs of a Strangler of Blondes

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Clue

Clue

1985
×
★★★½
Edit this entry  
29
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Body Snatchers

Body Snatchers

1993
×
★★★½
Edit this entry  
25
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
22
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Sonatine

Sonatine

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Cripta I

Cripta I

2021
×
Edit this entry  
11
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★
Edit this entry  
28
Limite

Limite

1931
×
★★★★★
Edit this entry  
27
House

House

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
27
On the Occasion of Remembering the Turning Gate

On the Occasion of Remembering the Turning Gate

2002
×
★★★★
Edit this entry  
26
Ossos

Ossos

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Funhouse

The Funhouse

1981
×
★★★★½
Edit this entry