hellohildy has logged 543 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Kiss and Make-Up

Kiss and Make-Up

1934
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
A Tale of Two Cities

A Tale of Two Cities

1935
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Lemon Drop Kid

The Lemon Drop Kid

1951
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Wonderful World of the Brothers Grimm

The Wonderful World of the Brothers Grimm

1962
×
★★½
Edit this entry  
29
Good News

Good News

1947
×
★★★½
Edit this entry  
28
Parachute Jumper

Parachute Jumper

1933
×
Edit this entry  
28
Beloved Enemy

Beloved Enemy

1936
×
★★★★
Edit this entry  
27
Crooks Anonymous

Crooks Anonymous

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Three Godfathers

Three Godfathers

1936
×
★★★
Edit this entry  
26
Sworn Enemy

Sworn Enemy

1936
×
★★★
Edit this entry  
25
The Great Rupert

The Great Rupert

1950
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Holly and the Ivy

The Holly and the Ivy

1952
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Man Who Came to Dinner

The Man Who Came to Dinner

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
22
And So They Were Married

And So They Were Married

1936
×
★★★½
Edit this entry  
21
Ma and Pa Kettle at Home

Ma and Pa Kettle at Home

1954
×
Edit this entry  
21
Larceny, Inc.

Larceny, Inc.

1942
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Easy to Wed

Easy to Wed

1946
×
★★★
Edit this entry  
20
Susan Slept Here

Susan Slept Here

1954
×
Edit this entry  
19
Desk Set

Desk Set

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Mank

Mank

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
The Dawn Patrol

The Dawn Patrol

1938
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Enchantment

Enchantment

1948
×
★★★½
Edit this entry  
14
Bride by Mistake

Bride by Mistake

1944
×
Edit this entry  
13
The Mad Miss Manton

The Mad Miss Manton

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
In the Good Old Summertime

In the Good Old Summertime

1949
×
★★★★
Edit this entry  
12
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★★
Edit this entry  
12
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Emperor's New Clothes

The Emperor's New Clothes

2001
×
★★★★
Edit this entry  
09
George White's Scandals

George White's Scandals

1945
×
★★½
Edit this entry  
08
They Wanted to Marry

They Wanted to Marry

1937
×
Edit this entry  
07
Wallflower

Wallflower

1948
×
Read the review Edit this entry  
06
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Edit this entry  
06
Three Guys Named Mike

Three Guys Named Mike

1951
×
Edit this entry  
06
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Flight Command

Flight Command

1940
×
Edit this entry  
04
There Goes the Groom

There Goes the Groom

1937
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
A Yank at Eton

A Yank at Eton

1942
×
Edit this entry  
01
The Bride Wore Red

The Bride Wore Red

1937
×
Edit this entry  
01
The Girl from Jones Beach

The Girl from Jones Beach

1949
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
She's Back on Broadway

She's Back on Broadway

1953
×
★★
Edit this entry  
30
It Happened on Fifth Avenue

It Happened on Fifth Avenue

1947
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mexican Spitfire Sees a Ghost

Mexican Spitfire Sees a Ghost

1942
×
Edit this entry  
28
Penrod's Double Trouble

Penrod's Double Trouble

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Make Your Own Bed

Make Your Own Bed

1944
×
★★
Edit this entry  
24
Born to Dance

Born to Dance

1936
×
Edit this entry  
23
Mexican Spitfire Out West

Mexican Spitfire Out West

1940
×
Edit this entry