hellohildy has logged 37 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Ah, Wilderness!

Ah, Wilderness!

1935
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Talk of the Town

The Talk of the Town

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
RED

RED

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Boys Town

Boys Town

1938
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Painted Veil

The Painted Veil

1934
×
★★★½
Edit this entry  
17
Nick Carter, Master Detective

Nick Carter, Master Detective

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Playing Around

Playing Around

1930
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Trail of '98

The Trail of '98

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sky Murder

Sky Murder

1940
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The League of Gentlemen

The League of Gentlemen

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Libeled Lady

Libeled Lady

1936
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Wanda

Wanda

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sun Valley Serenade

Sun Valley Serenade

1941
×
★★★
Edit this entry  
13
Pick a Star

Pick a Star

1937
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Ace of Hearts

The Ace of Hearts

1921
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
She

She

1935
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Boy Meets Girl

Boy Meets Girl

1938
×
★★½
Edit this entry  
12
Crossing Delancey

Crossing Delancey

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Movie Crazy

Movie Crazy

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Goldie Gets Along

Goldie Gets Along

1933
×
★½
Edit this entry  
10
Start Cheering

Start Cheering

1938
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Male Animal

The Male Animal

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Joan of Paris

Joan of Paris

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sleepwalking Land

Sleepwalking Land

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Fiesta

Fiesta

1947
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Pan-Americana

Pan-Americana

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Easy to Love

Easy to Love

1953
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Isle of Fury

Isle of Fury

1936
×
Read the review Edit this entry  
04
Make Way for a Lady

Make Way for a Lady

1936
×
★★
Read prior review Edit this entry  
04
Having Wonderful Time

Having Wonderful Time

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Men Haters Club

The Men Haters Club

1910
×
Edit this entry  
02
Three Came Home

Three Came Home

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Merrily We Go to Hell

Merrily We Go to Hell

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Glorifying the American Girl

Glorifying the American Girl

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry