heloisa has logged 217 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Edit this entry  
30
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Califórnia

Califórnia

2015
×
★★★
Edit this entry  
05
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★½
Edit this entry  
13
Marighella

Marighella

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Scoob!

Scoob!

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★½
Edit this entry  
07
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Hoje, eu não sou eu

Hoje, eu não sou eu

2021
×
★★½
Edit this entry  
05
À deriva

À deriva

×
★★★½
Edit this entry  
05
Meu Arado, Feminino

Meu Arado, Feminino

2021
×
★★★
Edit this entry  
05
Anhangabaú

Anhangabaú

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
a imagem não diz nada

a imagem não diz nada

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
Neguinho

Neguinho

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
Paloma

Paloma

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
04
O Céu de Lá

O Céu de Lá

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Amélia em Transe

Amélia em Transe

2021
×
★★★
Edit this entry  
30
mother!

mother!

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Inferno

Inferno

1980
×
★★★
Edit this entry  
21
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Saw

Saw

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★½
Edit this entry  
07
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★
Edit this entry  
07
Vampires

Vampires

1998
×
★★★★
Edit this entry  
04
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★
Edit this entry  
03
The Boy Who Killed My Parents

The Boy Who Killed My Parents

2021
×
★★
Edit this entry  
03
The Girl Who Killed Her Parents

The Girl Who Killed Her Parents

2021
×
★½
Edit this entry  
01
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★½
Edit this entry  
30
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★
Edit this entry  
29
Candyman

Candyman

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Bright Star

Bright Star

2009
×
★★★★
Edit this entry  
21
What Have I Done to Deserve This?

What Have I Done to Deserve This?

1984
×
★★★
Edit this entry  
12
Bed and Board

Bed and Board

1970
×
★★★
Edit this entry  
12
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★★
Edit this entry