• Food, Inc.

    Food, Inc.

    ★★★★★

    I just don’t like food anymore.

  • My Love... Always

    My Love... Always

    ★★

    انا برده مش فاهمه بوسي بتبرقله كدة ليه ؟ هل هي كدة فاكرة انها هتقنعه يتجوزها من ورا اهلها ؟ ولا هي بتحاول ترعبه فايخاف ويتجوزها مثلا ؟؟ ما لازم نفهم برده.

    الفيلم درامي جدا ومتأثر بالدراما التركية في الحزن والكأبة لدرجة تخيل للمشاهد ان رسالة الفيلم هي بلاها حب وبلاها جواز اه يا حبيبي انت روح اشتغل وسافر برا احسنلك وبلاش وجع قلب.

  • The Life Aquatic with Steve Zissou

    The Life Aquatic with Steve Zissou

    ★★★

    I’m in love with wes anderson's style and his aesthetic vision, his films have this tragicomedy vibes and his characters are always growing emotionally which is really shown in this film but the film just lack something, maybe a good script ?! 🤷🏻‍♀️

  • New Year's Eve

    New Year's Eve

    حاولت اشوفه تاني يمكن افهمه اكتر وافهم ايه الهدف
    بس صعب بجد فيلم ضعيف واحداثه اقل من العادية وغير مفهوم ليه الفيلم يبقي كل الكلام عنه انه فيلم جرئ و في مشاهد هتدايق وتصدم الناس وهو مافيهوش مشهد واحد جرئ!!! لا والفيلم متصنف علي انه +18 ده يادوب +10 والله، طيب حتي علي الاقل خلونا نشوف هدي المفتي وهي بتبوس سالي عابد 😂 .

  • New Year's Eve

    New Year's Eve

    ½

    مش فاهمة ازاي ساعتين بحالهم ومفيش قصة !! 
    وليه الاحداث في ٢٠٠٩ ! 
    هي ٢٠١٩ قصرت معاكم في ايه ؟

  • Moonrise Kingdom

    Moonrise Kingdom

    ★★★★½

    Totally forgot That I have already watched this movie and more than once actually ❤️ !
    the poster is to blame.
    This is a marvelous movie in all aspects.

  • Alternative Math

    Alternative Math

    ★★★★★

    حلو اوي والفكرة عبقرية

  • Out of Order

    Out of Order

    الفيلم مشمئز وخارج الخدمة في كل حاجة فعلا
    one star عشان ريم ماجد اللي ظهرت في التلفيزيون

  • The Fall

    The Fall

    ★★★★

    I remember the first time I saw this movie, it was back then in 2012 when I was in my bed watching it on my laptop, the sun was just rising and the weather was so good...all this details I can't forget about because I have never seen any movie like it before and it left a mark in my heart and when I had my first small business I named it vilcci (Vīḻcci) which means the fall in the…

  • Little Forest: Summer/Autumn

    Little Forest: Summer/Autumn

    ★★★½

    mesmerizing, but I totally recommend watching the winter/spring one first.

  • The Favourite

    The Favourite

    ★★★★

    see the thing about yogros lanthimos is that you can't predict  what's the next scene will be about yet this movie somehow was predictable , he was totally out of his comfort zone but he did a phenomenal job and this only proves that yorgos is nothing but a great director..I loved everything about this movie, the customs, the music, the cinematography and the cast, at first I thought emma stone wasn't a great fit but she amazed me by…

  • This Is the End

    This Is the End

    ★★★½

    I love seth rogen and james franco, perfect duo.