Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Sinkhole

Sinkhole

2021
×
★★½
Edit this entry  
26
Blue

Blue

2002
×
★★★★
Edit this entry  
24
Mother

Mother

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Right Place, Wrong Tim

Right Place, Wrong Tim

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★½
Edit this entry  
19
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
Edit this entry  
18
Cousin Ben Troop Screening

Cousin Ben Troop Screening

2012
×
Edit this entry  
18
Come Together

Come Together

2016
×
Edit this entry  
16
Saw

Saw

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Doggie Heaven (Woof!)

Doggie Heaven (Woof!)

2008
×
½
Edit this entry  
14
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★½
Edit this entry  
12
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★
Edit this entry  
09
Barbie: Fairytopia

Barbie: Fairytopia

2005
×
★★★★
Edit this entry  
04
Nadja in Paris

Nadja in Paris

1964
×
★★★½
Edit this entry  
01
Dreams

Dreams

1955
×
★★½
Edit this entry  
30
Words Bubble Up Like Soda Pop

Words Bubble Up Like Soda Pop

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
Serendipity

Serendipity

2001
×
★★½
Edit this entry  
15
1917

1917

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
Pig

Pig

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Garden of Words

The Garden of Words

2013
×
★★★
Edit this entry  
13
Okay Google

Okay Google

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Child's Play 2

Child's Play 2

1990
×
★★½
Edit this entry  
12
Love on the Run

Love on the Run

1979
×
★★★★
Edit this entry  
11
Bed and Board

Bed and Board

1970
×
★★★★
Edit this entry  
10
Stolen Kisses

Stolen Kisses

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Words Bubble Up Like Soda Pop

Words Bubble Up Like Soda Pop

2020
×
★★★½
Edit this entry  
10
Love at Twenty

Love at Twenty

1962
×
Edit this entry  
10
Munich

Munich

1962
×
★★
Edit this entry  
10
Tokyo

Tokyo

1962
×
★½
Edit this entry  
10
Rome

Rome

1962
×
Edit this entry  
10
Warsaw

Warsaw

1962
×
Edit this entry  
09
Double Patty

Double Patty

2021
×
★★½
Edit this entry  
09
Antoine and Colette

Antoine and Colette

1962
×
★★★★
Edit this entry  
08
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★
Edit this entry  
08
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
★★★½
Edit this entry  
02
Made in USA

Made in USA

1966
×
★★★
Edit this entry  
01
Flavors of Youth

Flavors of Youth

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
Glorious

Glorious

2018
×
½
Edit this entry  
30
For the Hopeless Romantic

For the Hopeless Romantic

2015
×
½
Edit this entry  
30
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★½
Edit this entry  
29
A Lesson in Love

A Lesson in Love

1954
×
★★★
Edit this entry  
28
The Silence

The Silence

2019
×
★★
Edit this entry  
28
Deep

Deep

2021
×
★★½
Edit this entry  
28
The Seven Year Itch

The Seven Year Itch

1955
×
★★★
Edit this entry  
27
Casque d'Or

Casque d'Or

1952
×
★★★½
Edit this entry  
26
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★
Edit this entry