• Kramer vs. Kramer

    ★★★★

  • The Solitary Man

  • Stalk of the Celery Monster

  • Doctor of Doom

  • The Girl with the Red Scarf

  • Halloween

    ★★★★½

  • Eraserhead

  • Suspiria

    ★★★★½

  • Carrie

    ★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★

  • Monty Python and the Holy Grail

    ★★★½

  • Women Reply

  • Je, tu, il, elle

    ★★★

  • Murder on the Orient Express

    ★★★

  • Ali: Fear Eats the Soul

    ★★★★½

  • The Exorcist

    ★★★★

  • Last Tango in Paris

    ½

  • Harold and Maude

    ★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★½

  • Love Story

    ★★★½

  • The Alphabet

  • The Big Shave

  • The Graduate

    ★★★★

  • Persona

    ★★★★

  • Mary Poppins

    ★★★★

  • Dementia 13

    ★★★

  • The Birds

    ★★★★

  • 8½

    ★★★★

  • The Bakery Girl of Monceau

  • West Side Story

    ★★½

  • The Fiancés of Mac Donald Bridge

  • Psycho

    ★★★★★

  • Vertigo

    ★★★★½

  • Wild Strawberries

    ★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • The Red Balloon

    ★★★★

  • Rear Window

    ★★★★½

  • Singin' in the Rain

    ★★★★

  • Alice in Wonderland

  • Beauty and the Beast

    ★★★★

  • I Married a Witch

    ★★★½

  • Bambi

    ★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★

  • Rebecca

    ★★★½

  • Modern Times

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • The Infernal Cauldron

  • The Man with the Rubber Head

    ★★★★

  • The One-Man Band

  • The Pillar of Fire

  • The Devil in a Convent

  • The Magician

  • The Four Troublesome Heads

  • The Astronomer's Dream

    ★★★★

  • The Bewitched Inn

  • The Haunted Castle

  • After the Ball

  • A Nightmare

  • The Haunted Castle

  • Playing Cards

  • A Terrible Night

  • The Vanishing Lady

  • Baby's Meal

  • The Sprinkler Sprinkled

  • Annabelle Butterfly Dance

  • The Kiss

  • Öyle Bir Geçer Zaman Ki

  • Fi