r has logged 143 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Lovesong

Lovesong

2016
×
Edit this entry  
03
Empty Cul-de-sacs

Empty Cul-de-sacs

2020
×
Edit this entry  
02
My Neighbors the Yamadas

My Neighbors the Yamadas

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Barber's Tales

Barber's Tales

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Heneral Luna

Heneral Luna

2015
×
Edit this entry  
26
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Moonlight

Moonlight

2016
×
Edit this entry  
24
A Boy and Sungreen

A Boy and Sungreen

2018
×
Edit this entry  
22
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Edit this entry  
21
Moving On

Moving On

2019
×
Edit this entry  
21
Swing Kids

Swing Kids

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
To. Jenny

To. Jenny

2018
×
Edit this entry  
20
Girls of Cinema

Girls of Cinema

2017
×
Edit this entry  
19
Door Lock

Door Lock

2014
×
Edit this entry  
19
An Old Lady

An Old Lady

2019
×
Edit this entry  
19
Right Now, Wrong Then

Right Now, Wrong Then

2015
×
Edit this entry  
17
A Dangerous Woman

A Dangerous Woman

2014
×
Edit this entry  
17
Girls on top

Girls on top

2017
×
Edit this entry  
15
Ride or Die

Ride or Die

2021
×
Edit this entry  
15
Mr. Sunshine

Mr. Sunshine

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Way Back Home

Way Back Home

2013
×
Edit this entry  
13
Isa Pa, with Feelings

Isa Pa, with Feelings

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Cheat On Me, If You Can

Cheat On Me, If You Can

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
You Are My Sunshine

You Are My Sunshine

2005
×
★★★½
Edit this entry  
12
The World of the Married

The World of the Married

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
Our Love Story

Our Love Story

2016
×
Edit this entry  
10
Method

Method

2017
×
Edit this entry  
08
Yongsoon

Yongsoon

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Hope

Hope

2013
×
★★★★
Edit this entry  
04
Heaven's Waiting

Heaven's Waiting

2018
×
Edit this entry  
03
The School Nurse Files

The School Nurse Files

2020
×
★★★★
Edit this entry  
01
Flavors of Youth

Flavors of Youth

2018
×
Edit this entry  
01
Farewell My Concubine

Farewell My Concubine

1993
×
★★★★
Edit this entry  
31
Okja

Okja

2017
×
Read the review Edit this entry  
30
The Forest of Love

The Forest of Love

2019
×
Edit this entry  
29
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★
Edit this entry  
28
Kalel, 15

Kalel, 15

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Distance

Distance

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Birdshot

Birdshot

2016
×
Edit this entry  
25
Jesus Is Dead

Jesus Is Dead

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
Edit this entry  
23
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
Edit this entry  
23
The Recorder Exam

The Recorder Exam

2011
×
Edit this entry  
22
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
Edit this entry  
21
Eat Drink Man Woman

Eat Drink Man Woman

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
20
House

House

1977
×
Edit this entry  
17
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
Edit this entry  
16
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
Edit this entry