• No Time to Die

    ★★★½

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★★

  • Black Widow

    ★★★½

  • In the Heights

    ★★★★½

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★★

  • The Map of Tiny Perfect Things

    ★★★

  • To All the Boys: Always and Forever

    ★★★½

  • Barb & Star Go to Vista Del Mar

    ★★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

  • Malcolm & Marie

    ★½

  • WandaVision

    ★★★★

  • Wild Mountain Thyme

    ★½

  • The Prom

    ★★

  • Happiest Season

    ★★★½

  • Mank

    ★★★★

  • Holidate

    ★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★

  • I Told Sunset About You

    ★★★★½

  • Shithouse

    ★★★★

  • Love and Monsters

    ★★★★

  • Freaky

    ★★★½

  • Unpregnant

    ★★★½

  • The Broken Hearts Gallery

    ★★★

  • Chemical Hearts

    ★★

  • Work It

    ★★★½

  • The Old Guard

    ★★½

  • Feel the Beat

    ★★

  • Dating Amber

    ★★★★

  • The Lovebirds

    ★★½

  • The Half of It

    ★★★½

  • Normal People

    ★★★★

  • Shiva Baby

    ★★★★

  • Misbehaviour

    ★★★½

  • No Hard Feelings

    ★★★½

  • The Thing About Harry

    ★★

  • The Wedding Unplanner

    ★★½

  • The Photograph

    ★★★

  • Emma.

    ★★★★

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

    ★★★

  • 365 Days

  • Luxor

    ★★★★

  • Minari

    ★★★★½

  • Palm Springs

    ★★★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★

  • Crash Landing on You

    ★★★★★

  • How I Became a Gangster

    ★★★½

  • The Gentlemen

    ★★★

  • 1917

    ★★★★½

  • A Guide to Second Date Sex

    ★★

  • Zombieland: Double Tap

    ★★★½

  • The Strong Ones

    ★★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★★★

  • Corpus Christi

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • It Chapter Two

    ★★½

  • Weathering with You

    ★★★★

  • The Lion King

    ★★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★½

  • Straight Up

    ★★★★

  • Standing Up for Sunny

    ★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • First Love

    ★★★½

  • Rocketman

    ★★★★½

  • And Then We Danced

    ★★★★½

  • Aladdin

    ★★★

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★½

  • Plus One

    ★★★½

  • Standing Up, Falling Down

    ★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★★