lauren! has logged 335 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Comfort of Strangers

The Comfort of Strangers

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Texas Chainsaw Massacre: The Next Generation

Texas Chainsaw Massacre: The Next Generation

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III

Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Metropolitan Opera: Boris Godunov

Metropolitan Opera: Boris Godunov

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Saw

Saw

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Spy Kids

Spy Kids

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Halloween

Halloween

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
Read the review Edit this entry  
12
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Girl Who Knew Too Much

The Girl Who Knew Too Much

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Tenth Man

The Tenth Man

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Desperate Hours

Desperate Hours

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mr. Kingstreet's War

Mr. Kingstreet's War

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Istanbul Express

Istanbul Express

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Prescription: Murder

Prescription: Murder

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Clue

Clue

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
Read the review Edit this entry  
24
Matilda

Matilda

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Jason X

Jason X

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
84 Charing Cross Road

84 Charing Cross Road

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Thieves Like Us

Thieves Like Us

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mayflower: The Pilgrims' Adventure

Mayflower: The Pilgrims' Adventure

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Scent of a Woman

Scent of a Woman

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Song of Lunch

The Song of Lunch

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rope

Rope

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry