tova has logged 301 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Superbad

Superbad

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
River's Edge

River's Edge

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
Edit this entry  
26
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
25
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★½
Edit this entry  
23
A Holy Mess

A Holy Mess

2015
×
★★★
Edit this entry  
22
Suburbia

Suburbia

1983
×
★★★
Edit this entry  
22
Show Me Love

Show Me Love

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Italian for Beginners

Italian for Beginners

2000
×
★★★½
Edit this entry  
20
Twilight

Twilight

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cold War

Cold War

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Samba Traoré

Samba Traoré

1992
×
★★★
Edit this entry  
16
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Party's Just Beginning

The Party's Just Beginning

2018
×
★★★
Edit this entry  
14
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tussilago

Tussilago

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Edit this entry  
12
Marianne and Juliane

Marianne and Juliane

1981
×
★★★½
Edit this entry  
11
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
THX 1138

THX 1138

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Edit this entry  
07
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Capernaum

Capernaum

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Destroyer

Destroyer

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Woman at War

Woman at War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
Colette

Colette

2018
×
★★★
Edit this entry  
02
American Animals

American Animals

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Buddies

Buddies

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Summer of 84

Summer of 84

2018
×
★★½
Edit this entry  
30
Never Goin' Back

Never Goin' Back

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Widows

Widows

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Wagoner

The Wagoner

1963
×
★★★½
Edit this entry  
26
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★½
Edit this entry  
25
4th Man Out

4th Man Out

2015
×
★★½
Edit this entry  
22
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Awaara

Awaara

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry