Hitarth has logged 158 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Antim: The Final Truth

Antim: The Final Truth

2021
×
½
Edit this entry  
20
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dhamaka

Dhamaka

2021
×
Edit this entry  
18
Family

Family

×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sardar Udham

Sardar Udham

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
About Elly

About Elly

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Chumbak

Chumbak

2018
×
Edit this entry  
10
Soorarai Pottru

Soorarai Pottru

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sully

Sully

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ankhon Dekhi

Ankhon Dekhi

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The BFG

The BFG

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★½
Edit this entry  
08
Insha'Allah Democracy

Insha'Allah Democracy

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★½
Edit this entry  
05
Sooryavanshi

Sooryavanshi

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Sardar Udham

Sardar Udham

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Boy in the Branch

The Boy in the Branch

1993
×
Edit this entry  
31
The Booth

The Booth

2019
×
Edit this entry  
31
Smash His Camera

Smash His Camera

2010
×
★★★
Edit this entry  
29
Dune

Dune

2021
×
★★★
Edit this entry  
28
Dil To Pagal Hai

Dil To Pagal Hai

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Jab Tak Hai Jaan

Jab Tak Hai Jaan

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Green Book

Green Book

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
House of Secrets: The Burari Deaths

House of Secrets: The Burari Deaths

2021
×
★★½
Edit this entry  
12
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★½
Edit this entry  
09
Ashi Hi Banwa Banwi

Ashi Hi Banwa Banwi

1988
×
Edit this entry  
08
Dave Chappelle: The Closer

Dave Chappelle: The Closer

2021
×
★★½
Edit this entry  
26
Shakti

Shakti

1982
×
Read the review Edit this entry  
25
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Silsila

Silsila

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
About Love

About Love

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Muqaddar Ka Sikandar

Muqaddar Ka Sikandar

1978
×
Edit this entry  
14
Anjaam

Anjaam

1994
×
Read the review Edit this entry  
13
Charulata

Charulata

1964
×
Edit this entry  
13
The Garden of Words

The Garden of Words

2013
×
Edit this entry  
11
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
Edit this entry  
08
Satya

Satya

1998
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★
Edit this entry  
02
Bombay

Bombay

1995
×
★★★★
Edit this entry  
30
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★
Edit this entry  
28
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★½
Edit this entry  
27
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★
Edit this entry  
17
Kaminey

Kaminey

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Shershaah

Shershaah

2021
×
Edit this entry  
12
Kal Ho Naa Ho

Kal Ho Naa Ho

2003
×
★★★½
Edit this entry