• Come and See

    ★★★★½

  • Ran

    ★★★

  • Mishima: A Life in Four Chapters

    ½

  • Brazil

    ★★★½

  • A Nightmare on Elm Street

    ★★½

  • The Terminator

    ★★★½

  • Amadeus

    ★★★★★

  • The Karate Kid

    ★★★½

  • Ghostbusters

    ★★★½

  • Gremlins

    ★★★½

  • Once Upon a Time in America

    ★★★★

  • Paris, Texas

    ★★★★½

  • Life Is Flashing Before Your Eyes

    ★★★½

  • Scarface

    ★★★★★

  • A Christmas Story

    ★★★½

  • Risky Business

    ★★★½

  • Return of the Jedi

    ★★½

  • L'Argent

    ★★★★½

  • The Outsiders

    ★★★½

  • The King of Comedy

    ★★★★½

  • Fast Times at Ridgemont High

    ★★★

  • The Thing

    ★★★★

  • Poltergeist

    ★★★

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★★

  • Pink Floyd: The Wall

    ★★★★★

  • Raging Bull

    ★★★½

  • The Elephant Man

    ★★★★½

  • Caddyshack

    ★★★

  • Airplane!

    ★★

  • The Shining

    ★★★★½

  • The Empire Strikes Back

    ★★½

  • All That Jazz

    ★★★½

  • Stalker

    ★★½

  • Alien

    ★★★★

  • Apocalypse Now

    ★★★★½

  • Mad Max

    ★★★

  • The Deer Hunter

    ★★★★½

  • Halloween

    ★★★½

  • Animal House

    ★★★½

  • House

  • The Devil, Probably

    ★★

  • Star Wars

    ★★½

  • Eraserhead

    ★★★½

  • Rocky

    ★★★★

  • Carrie

    ★★

  • Marathon Man

    ★★★

  • The Killing of a Chinese Bookie

    ★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★

  • Barry Lyndon

    ★★★★

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★½

  • Dog Day Afternoon

    ★★★

  • Jaws

    ★★★★

  • Monty Python and the Holy Grail

    ★★★½

  • The Godfather: Part II

    ★★★★★

  • Young Frankenstein

    ★★★★½

  • Chinatown

    ★★★★

  • Badlands

    ★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • The Lorax

    ★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★★

  • The Last Picture Show

    ★★★½

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

    ★★★½

  • The Lottery

    ★★★

  • Night of the Living Dead

    ★★★★

  • Rosemary's Baby

    ★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★

  • The Graduate

    ★★★★★

  • Le Samouraï

    ★★★★

  • The Jungle Book

    ★★★

  • How the Grinch Stole Christmas!

    ★★★½

  • Persona

    ★★★

  • Batman

    ★★★½