• Malik

    ★★★★

  • In the Heights

    ★★★★½

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★★

  • Friends: The Reunion

  • Alma Matters: Inside the IIT Dream

    ★★½

  • Ajeeb Daastaans

    ★★★½

  • Aspirants

  • Joji

  • Zack Snyder's Justice League

  • WandaVision

  • AK vs AK

    ★★★★

  • Ludo

    ★★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

  • Soul

  • The Haunting of Bly Manor

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★½

  • C U Soon

    ★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • Tenet

    ★★★

  • Hamilton

    ★★★★★

  • Bulbbul

  • Sweat

    ★★★

  • The Half of It

  • Money Heist: The Phenomenon

  • Angrezi Medium

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

  • Little Women

  • 1917

  • Bala

  • The Irishman

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Knives Out

  • Sound of Metal

    ★★★★½

  • Jallikattu

  • A Sun

    ★★★★

  • Chhichhore

  • Joker

    ★★★½

  • Ford v Ferrari

  • Ad Astra

    ★★★½

  • Marriage Story

  • It Chapter Two

  • The Lion King

  • Annabelle Comes Home

  • Spider-Man: Far from Home

  • Midsommar

    ★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

  • Parasite

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • Beanpole

    ★★★★½

  • The Booth

  • Chernobyl

  • The Neighbors' Window

  • Avengers: Endgame

  • Super Deluxe

  • The Peanut Butter Falcon

    ★★★

  • Badla

  • Captain Marvel

  • Gully Boy

  • Kumbalangi Nights

    ★★★★

  • Cat Sticks

    ★★★★

  • Zero

  • Kedarnath

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

  • Bohemian Rhapsody

  • The Haunting of Hill House

  • Andhadhun

  • Green Book

  • Manmarziyaan

  • The Nun

  • Stree

  • A Star Is Born