Hmel has logged 417 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Jimmy Carr: His Dark Material

Jimmy Carr: His Dark Material

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Bloody Sunday

Bloody Sunday

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Grandma's Boy

Grandma's Boy

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Jim Gaffigan: Comedy Monster

Jim Gaffigan: Comedy Monster

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
This Must Be the Place

This Must Be the Place

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Michael Che: Shame the Devil

Michael Che: Shame the Devil

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Reno 911! The Hunt for QAnon

Reno 911! The Hunt for QAnon

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Frosty Returns

Frosty Returns

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The King's Man

The King's Man

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bad Sport: Gold War

Bad Sport: Gold War

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Tiger King: The Doc Antle Story

Tiger King: The Doc Antle Story

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Encounter

Encounter

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Beta Test

The Beta Test

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Becoming Cousteau

Becoming Cousteau

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry