Hmel has logged 37 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Tom Clancy's Without Remorse

Tom Clancy's Without Remorse

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bo Burnham: Words, Words, Words

Bo Burnham: Words, Words, Words

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Capote

Capote

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Challenger: The Final Flight

Challenger: The Final Flight

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Beverly Hills Cop III

Beverly Hills Cop III

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Beverly Hills Cop II

Beverly Hills Cop II

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Beverly Hills Cop

Beverly Hills Cop

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Freedomland

Freedomland

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Half Baked

Half Baked

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Meatballs

Meatballs

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Expendables 3

The Expendables 3

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Last Cruise

The Last Cruise

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Man Who Would Be King

The Man Who Would Be King

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
QAnon: The Search for Q

QAnon: The Search for Q

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Expendables 2

The Expendables 2

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
This Is a Robbery: The World's Biggest Art Heist

This Is a Robbery: The World's Biggest Art Heist

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
WeWork: or The Making and Breaking of a $47 Billion Unicorn

WeWork: or The Making and Breaking of a $47 Billion Unicorn

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Expendables

The Expendables

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Man Who Saved the World

The Man Who Saved the World

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Siege

The Siege

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Air Force One

Air Force One

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mark Felt: The Man Who Brought Down the White House

Mark Felt: The Man Who Brought Down the White House

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Q: Into the Storm

Q: Into the Storm

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Man Who Never Was

The Man Who Never Was

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Man Who Killed Hitler and Then the Bigfoot

The Man Who Killed Hitler and Then the Bigfoot

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Man Who Killed Don Quixote

The Man Who Killed Don Quixote

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry