owen has logged 211 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Cul-de-sac

Cul-de-sac

1966
×
★★★★
Edit this entry  
10
Runaway

Runaway

2010
×
Edit this entry  
05
Cliff Walkers

Cliff Walkers

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Country Doctor

The Country Doctor

1909
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Viridiana

Viridiana

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
3 Godfathers

3 Godfathers

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hedgehog in the Fog

Hedgehog in the Fog

1975
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
One Week

One Week

1920
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Devil Is a Woman

The Devil Is a Woman

1935
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dishonored

Dishonored

1931
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Blue Angel

The Blue Angel

1930
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Shanghai Express

Shanghai Express

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Road to Nowhere

Road to Nowhere

2010
×
Read the review Edit this entry  
21
Inside the Coppola Personality

Inside the Coppola Personality

1981
×
Read the review Edit this entry  
21
Cockfighter

Cockfighter

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
China 9, Liberty 37

China 9, Liberty 37

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
By the Law

By the Law

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
By the Bluest of Seas

By the Bluest of Seas

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
I Am Cuba

I Am Cuba

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Strike

Strike

1925
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Ballet Mécanique

Ballet Mécanique

1924
×
★★★½
Edit this entry  
15
Ballet

Ballet

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Crazy Horse

Crazy Horse

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
High School

High School

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Firm

The Firm

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mur Murs

Mur Murs

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Daybreak Express

Daybreak Express

1953
×
★★★½
Edit this entry  
10
People on Sunday

People on Sunday

1930
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Gauntlet

The Gauntlet

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Tale of Spring

A Tale of Spring

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Rendezvous in Paris

Rendezvous in Paris

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Cityscape

Cityscape

2019
×
★★½
Edit this entry  
01
Return to Reason

Return to Reason

1923
×
Read the review Edit this entry  
01
Film Study

Film Study

1926
×
★★★★
Edit this entry  
01
Entr'acte

Entr'acte

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Diagonal Symphony

Diagonal Symphony

1924
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Colour Box

A Colour Box

1935
×
★★★½
Edit this entry  
31
Rainbow Dance

Rainbow Dance

1936
×
★★★★
Edit this entry  
31
Free Radicals

Free Radicals

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Gambler

The Gambler

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Scorpio Rising

Scorpio Rising

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pink Narcissus

Pink Narcissus

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Eye Myth

Eye Myth

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry