2020

owen owen’s year in review

Highest rated films

  • Siberia

    ★★★★½

  • Tenet

    ★★★★

  • Capone

    ★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • The Irishman

    ★★★★★

  • Marie Antoinette

    ★★★★★

  • Hiroshima Mon Amour

    ★★★★★

  • Public Enemies

    ★★★★★

  • Sunrise: A Song of Two Humans

    ★★★★★

  • Paper Moon

    ★★★★★

  • Woman in the Dunes

    ★★★★★

  • Stagecoach

    ★★★★★

  • Mikey and Nicky

    ★★★★★

  • La Notte

    ★★★★★

  • Cat People

    ★★★★★

  • On Her Majesty's Secret Service

    ★★★★★

  • Le Bonheur

    ★★★★★

  • Sisters

    ★★★★★

  • The Trial

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 526 Films watched
  • 43.8 Average per month
  • 10.1 Average per week

Milestones

First Film

Stagecoach

Mar 16

Most Watched

Marie Antoinette

twice

Who's That Knocking at My Door

twice

Last Film

The Curse of the Cat People

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
304 films
Thriller
149 films
Crime
126 films
Horror
98 films
Romance
95 films
Comedy
89 films
Action
85 films
Mystery
56 films
Adventure
51 films
Sci Fi
37 films
USA
374 films
France
59 films
Italy
54 films
UK
43 films
Germany
38 films
Japan
20 films
Spain
12 films
Canada
12 films
Switzerland
9 films
Taiwan
7 films
English
432 films
French
70 films
Italian
69 films
German
49 films
Spanish
48 films
Japanese
23 films
Russian
18 films
Latin
12 films
Chinese
10 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 43 Added 940

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

owen’s most liked review

The Sicilian

★★★★

In a perfect world where I am president of the universe, Cimino’s cut of Heaven’s Gate would’ve been theatrically released, to such an astounding and unprecedented critical/commercial success that the studios would’ve continued giving him more and more money to make anything he wanted. As president of the universe I…

More reviews

owen’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

Come and See
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Shark Exorcist
Average weighted rating:

1.0

Most Popular

Midsommar
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Superman Recites Selections from 'The Bell Jar' and Other Works by Sylvia Plath

Films owen watched in 2020

  • The Curse of the Cat People
  • Skidoo
  • Medium Cool
  • Blue Collar
  • The Servant
  • Shock Corridor
  • The Ninth Configuration
  • Midnight Cowboy
  • Cruising
  • The Parallax View
  • Bonnie and Clyde
  • On Her Majesty's Secret Service
  • Essential Killing
  • Meet John Doe
  • Remember the Night
  • Home Alone
  • Wait Until Dark
  • Breakfast at Tiffany's
  • Sabrina
  • War and Peace
  • Charade
  • Roman Holiday
  • The Killing of a Chinese Bookie
  • Mr. 3000
  • Stray Dogs
  • Vive L'Amour
  • Rebels of the Neon God
  • Goodbye, Dragon Inn
  • Yi Yi
  • Siberia
  • Notorious
  • Cluny Brown
  • Saint Jack
  • They All Laughed
  • The Cat's Meow
  • Paper Moon
  • The Last Picture Show
  • Short Night of Glass Dolls
  • Iguana
  • Targets
  • The Laughing Woman
  • Ride in the Whirlwind
  • Rebecca
  • Southern Comfort
  • Seconds
  • Marnie
  • The Wages of Fear
  • The Trial
  • Chimes at Midnight
  • Abraham's Valley
  • Grave of the Fireflies
  • The Godfather: Part III
  • Terrorizers
  • Vivre Sa Vie
  • The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans
  • Cosmopolis
  • The Terribly Sad Princess
  • Body and Soul
  • The Fabulous Baron Munchausen
  • The Little Mermaid
  • The Beguiled
  • Tenet
  • Melancholia
  • The Grand Budapest Hotel
  • Rushmore
  • The Royal Tenenbaums
  • Marie Antoinette
  • The Long Gray Line
  • The Wings of Eagles
  • Ashes and Diamonds
  • The Dirty Dozen
  • A Time to Love and a Time to Die
  • The Cranes Are Flying
  • A Man Escaped
  • Diamonds of the Night
  • Letters from Iwo Jima
  • The Thin Red Line
  • The Battle of Algiers
  • Like a Bird on a Wire
  • Journey to Italy
  • 42nd Street
  • Singin' in the Rain
  • Top Hat
  • Stage Door
  • Gigi
  • The Love Parade
  • To Be or Not to Be
  • The Life and Death of Colonel Blimp
  • Love Me Tonight
  • The Public Enemy
  • Wild Boys of the Road
  • Design for Living
  • The Broken Lullaby
  • Pilgrimage
  • One Hour with You
  • Bringing Up Baby
  • The Crowd Roars
  • It Happened One Night
  • Night Nurse
  • Queen Christina
  • Footlight Parade
  • Gold Diggers of 1933
  • Trouble in Paradise
  • Lightning Over Water
  • Motorama
  • Gotti
  • J. Edgar
  • The Tree of Life
  • Days of Heaven
  • Farewell My Concubine
  • The Young Girls of Rochefort
  • La Cérémonie
  • All That Heaven Allows
  • Pas de Deux
  • The Shop Around the Corner
  • Ballet
  • Brigadoon
  • Peeping Tom
  • Halloween
  • The Red Shoes
  • Marty
  • The Third Generation
  • Querelle
  • Veronika Voss
  • L'Avventura
  • Céline and Julie Go Boating
  • Je T'Aime, Je T'Aime
  • Effi Briest
  • Eight Hours Don't Make a Day
  • Exorcist II: The Heretic
  • Buffy the Vampire Slayer
  • The Strange Color of Your Body's Tears
  • The Hitcher
  • Hubie Halloween
  • The Old Dark House
  • The Body Snatcher
  • Vampyros Lesbos
  • City of the Living Dead
  • Blade
  • Dracula
  • The Leopard Man
  • The House by the Cemetery
  • The Comedy of Terrors
  • Freaks
  • Zombie Flesh Eaters
  • The Devil
  • I Walked with a Zombie
  • Martin
  • Night of the Demon
  • Island of Lost Souls
  • Chopping Mall
  • Repulsion
  • Prince of Darkness
  • The Masque of the Red Death
  • Sharktopus
  • Jaws 2
  • The Shallows
  • 47 Meters Down
  • Shark Exorcist
  • Night of the Living Dead
  • All the Colors of the Dark
  • The Perfume of the Lady in Black
  • Blood Feast
  • Lisa and the Devil
  • Torso
  • Sisters
  • Cannibal Holocaust
  • Poltergeist
  • The Unknown
  • Hellraiser
  • A Girl Walks Home Alone at Night
  • The Texas Chainsaw Massacre 2
  • Carnival of Souls
  • The Uninvited
  • Knife+Heart
  • The Black Cat
  • Alucarda
  • Frankenstein
  • Last House on Dead End Street
  • The Rambler
  • Rituals
  • Blood Rage
  • Eaten Alive
  • A Bay of Blood
  • Phenomena
  • Black Sabbath
  • Invasion of the Body Snatchers
  • The Prowler
  • Death and the Compass
  • Bigger Than Life
  • Stagecoach
  • Last Man Standing
  • Red Rock West
  • Light Sleeper
  • Youth of the Beast
  • Pale Flower
  • Night Moves
  • The Man from Majorca
  • The Outfit
  • The Killing
  • Side Street
  • Angel Heart
  • Singapore Sling
  • Cat People

See all 526

World map

Highly rated films owen is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Minari
  • Wolfwalkers
  • Soul

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more