2021

owen owen’s year to date

Highest rated films

  • Cliff Walkers

    ★★★★

  • Mulholland Drive

    ★★★★★

  • Marie Antoinette

    ★★★★★

  • Repo Man

    ★★★★★

  • Ordet

    ★★★★★

  • The Young and the Damned

    ★★★★★

  • Weekend

    ★★★★★

  • Claire's Knee

    ★★★★★

  • Monsieur Hulot's Holiday

    ★★★★★

  • Fox and His Friends

    ★★★★★

  • Strike

    ★★★★★

  • Stromboli

    ★★★★★

  • Trafic

    ★★★★★

  • People on Sunday

    ★★★★★

  • Brigadoon

    ★★★★★

  • Cockfighter

    ★★★★★

  • The Smiling Lieutenant

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 208 Films watched
  • 41.6 Average per month
  • 10.9 Average per week

Milestones

First Film

Modesty Blaise

Jan 2

Most Watched

One Week

twice

Shift

twice

Last Film

Cliff Walkers

May 5

Genres, countries & languages

Drama
105 films
Romance
44 films
Comedy
43 films
Western
40 films
Action
26 films
Crime
24 films
Thriller
21 films
Documentary
17 films
Animation
10 films
War
8 films
USA
107 films
France
46 films
Japan
26 films
Italy
16 films
Germany
10 films
UK
9 films
USSR
6 films
Mexico
3 films
Spain
3 films
English
136 films
French
51 films
Spanish
26 films
Japanese
22 films
German
20 films
Italian
19 films
Russian
5 films
Latin
3 films
Chinese
2 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 91 Added 541

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

owen’s most liked review

Highs and lows

Highest Average

The Godfather: Part II
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Modesty Blaise
Average weighted rating:

2.8

Most Popular

Mulholland Drive
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Three 6 Mafia: Choices
Average weighted rating:

3.2

Films owen watched in 2021

  • Cliff Walkers
  • The Country Doctor
  • Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion
  • Neon Genesis Evangelion
  • Viridiana
  • Belle de Jour
  • 3 Godfathers
  • Hedgehog in the Fog
  • One Week
  • The Devil Is a Woman
  • Dishonored
  • The Blue Angel
  • Shanghai Express
  • Mulholland Drive
  • Road to Nowhere
  • Inside the Coppola Personality
  • Cockfighter
  • China 9, Liberty 37
  • By the Law
  • By the Bluest of Seas
  • I Am Cuba
  • Strike
  • Ballet Mécanique
  • Ballet
  • Crazy Horse
  • High School
  • The Firm
  • Mur Murs
  • Daybreak Express
  • People on Sunday
  • The Gauntlet
  • Close Encounters of the Third Kind
  • A Tale of Spring
  • Rendezvous in Paris
  • Cityscape
  • Return to Reason
  • Film Study
  • Entr'acte
  • Diagonal Symphony
  • The Godfather: Part II
  • A Colour Box
  • Rainbow Dance
  • Free Radicals
  • The Gambler
  • Scorpio Rising
  • Pink Narcissus
  • Eye Myth
  • Glaze of Cathexis
  • The Wold Shadow
  • The Dante Quartet
  • Song of Avignon
  • Boat Leaving the Port
  • The Cheyenne Social Club
  • Fiorucci Made Me Hardcore
  • Brigadoon
  • Mothlight
  • The Mind's Eye
  • The Midnight Parasites
  • It's Always Fair Weather
  • Two Weeks in Another Town
  • Walking Tall
  • Winter Kills
  • Chameleon Street
  • Repo Man
  • To Live and Die in L.A.
  • The Warriors
  • Deadbeat at Dawn
  • Miami Blues
  • Scam
  • Seven Chances
  • House of Bamboo
  • Ordet
  • Shadows of Forgotten Ancestors
  • Marie Antoinette
  • Within Our Gates
  • Three 6 Mafia: Choices
  • Trafic
  • Gridlock'd
  • Belly
  • Boyz n the Hood
  • The Age of the Medici
  • Stromboli
  • Cookie
  • Paisan
  • The Young and the Damned
  • The General
  • Shift
  • Pastoral: To Die in the Country
  • White Hole
  • Ghost
  • Zone
  • Thunder
  • Dogra Magra
  • Grim
  • Shift
  • Everything Visible Is Empty
  • Expansion
  • Metastasis
  • The Song of Stone
  • The Weavers of Nishijin
  • Mona Lisa
  • Atman
  • The Face of Another
  • Female Prisoner 701: Scorpion
  • Himiko
  • Profound Desires of the Gods
  • Stray Dog
  • Death by Hanging
  • Chinese Roulette
  • Cops
  • One Week
  • Steamboat Bill, Jr.
  • Drums Along the Mohawk
  • Sherlock, Jr.
  • Fox and His Friends
  • Baby Face
  • The Long Voyage Home
  • The Smiling Lieutenant
  • Space Cowboys
  • Godard's Passion
  • Ruby Gentry
  • Young Mr. Lincoln
  • The Quiet Man
  • How Green Was My Valley
  • Tacoma Narrows Bridge Collapse
  • The Sun Shines Bright
  • The Fugitive
  • Jesse James
  • Fort Apache
  • Cluny Brown
  • Duel in the Sun
  • Son of Paleface
  • Straight Shooting
  • Vera Cruz
  • Gunman's Walk
  • Barbary Coast
  • No Name on the Bullet
  • Terror in a Texas Town
  • Stranger on Horseback
  • The True Story of Jesse James
  • Way of a Gaucho
  • Pursued
  • The Winning of Barbara Worth
  • The Wind
  • She Wore a Yellow Ribbon
  • Demolition of a Wall
  • The Tin Star
  • PlayTime
  • Mon Oncle
  • Monsieur Hulot's Holiday
  • Giant
  • The Great Silence
  • The Gunfighter
  • Day of the Outlaw
  • Chronicle of Anna Magdalena Bach
  • The Bridegroom, the Actress, and the Pimp
  • Despair
  • The Naked Dawn
  • The Hanging Tree
  • Ride Lonesome
  • The Beguiled
  • Noon Wine
  • The Ox-Bow Incident
  • Stars in My Crown
  • Tobacco Road
  • Apache Drums
  • Ride the High Country
  • Destry Rides Again
  • One-Eyed Jacks
  • Bend of the River
  • Red River
  • Rio Bravo
  • Claire's Knee
  • A Summer's Tale
  • The Romance of Astrea and Celadon
  • The Marquise of O
  • The Bakery Girl of Monceau
  • Boyfriends and Girlfriends
  • Full Moon in Paris
  • Four Adventures of Reinette and Mirabelle
  • The Tree, the Mayor and the Mediatheque
  • Presentation, or Charlotte and Her Steak
  • Nadja in Paris
  • The Green Ray
  • The Aviator's Wife
  • Pauline at the Beach
  • Love in the Afternoon
  • La Collectionneuse
  • My Night at Maud's
  • Au Hasard Balthazar
  • Mouchette
  • Weekend
  • Contempt
  • Pierrot le Fou
  • Le Petit Soldat
  • Rocco and His Brothers
  • The Sicilian Clan
  • Sergeant Rutledge
  • Faster, Pussycat! Kill! Kill!
  • 7 Women
  • The Damned
  • M
  • Mr. Klein
  • Time Without Pity

See all 208

World map

Highly rated films owen is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Judas and the Black Messiah
  • Mass
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • CODA
  • Petite Maman
  • On the Count of Three

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more