Holden has logged 114 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
Edit this entry  
23
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
Edit this entry  
22
Love Actually

Love Actually

2003
×
Edit this entry  
20
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Edit this entry  
18
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
Edit this entry  
15
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★
Edit this entry  
12
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★
Edit this entry  
23
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Garden State

Garden State

2004
×
★★
Edit this entry  
11
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
Edit this entry  
04
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★
Edit this entry  
20
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★
Edit this entry  
31
Candyman

Candyman

2021
×
★★
Edit this entry  
31
Up

Up

2009
×
Edit this entry  
27
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Edit this entry  
26
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
The Night House

The Night House

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Purple Rose of Cairo

The Purple Rose of Cairo

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Café Society

Café Society

2016
×
★★★
Edit this entry  
21
Toy Story

Toy Story

1995
×
Edit this entry  
19
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★½
Edit this entry  
17
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★
Edit this entry  
14
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Edit this entry  
10
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★½
Edit this entry  
06
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
Edit this entry  
27
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★½
Edit this entry  
25
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Edit this entry