Stephen has logged 307 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Nest

The Nest

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Freaky

Freaky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Quiet Family

The Quiet Family

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
Edit this entry  
28
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Good, The Bad, The Weird

The Good, The Bad, The Weird

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Barking Dogs Never Bite

Barking Dogs Never Bite

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
The Wild Goose Lake

The Wild Goose Lake

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Education

Education

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
[REC]³ Genesis

[REC]³ Genesis

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
[REC]

[REC]

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Forty-Year-Old Version

The Forty-Year-Old Version

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★½
Edit this entry  
07
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Spontaneous

Spontaneous

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Undoing

The Undoing

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
Edit this entry  
24
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Edit this entry  
23
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Run

Run

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
His House

His House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry