• The House

    ★★★½

  • Death to 2021

    ★★★

  • The King's Man

    ★★★

  • The Matrix Resurrections

  • Don't Look Up

    ★★

  • West Side Story

    ★★★★★

  • Licorice Pizza

    ★★★½

  • tick, tick...BOOM!

    ★★★★

  • The Tragedy of Macbeth

    ★★★★★

  • Squid Game

    ★★★★½

  • The Eyes of Tammy Faye

  • Last Night in Soho

    ★★★½

  • Spencer

    ★★★★★

  • Cinderella

  • Candyman

    ★★★★

  • Free Guy

  • Old

  • Pig

    ★★★★★

  • Titane

    ★★

  • The French Dispatch

    ★★★★★

  • Hitman's Wife's Bodyguard

    ★★½

  • Cruella

    ★★★

  • The Unholy

    ★★

  • Godzilla vs. Kong

    ★★★

  • WandaVision

  • Kindred

    ★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★★½

  • Soul

    ★★★★★

  • Freaky

    ★★★★

  • American Murder: The Family Next Door

    ★★★

  • Another Round

    ★★★★½

  • Rent-A-Pal

    ★★★½

  • Nomadland

    ★★★½

  • The Human Voice

    ★★★★

  • Apples

    ★★★★½

  • Tenet

  • Unhinged

    ★★½

  • Quiz

    ★★★½

  • Misbehaviour

    ★★★

  • A Quiet Place Part II

    ★★★½

  • The Nest

    ★★★½

  • Minari

    ★★★★★

  • The Night House

    ★★★½

  • Spree

    ★★★★½

  • White House Farm

    ★★★★

  • Cats

    ½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★½

  • Little Women

    ★★★★½

  • The Gentlemen

    ★★★½

  • 1917

    ★★★★

  • Doctor Sleep

    ★★★

  • The Irishman

    ★★★★½

  • Tall Girl

    ½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Greed

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Sound of Metal

    ★★★★½

  • Joker

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Ford v Ferrari

    ★★★★

  • It Chapter Two

    ★★★★

  • Dora and the Lost City of Gold

    ★★★½

  • Secret Obsession

  • Spider-Man: Far From Home

    ★★★

  • Annabelle Comes Home

  • Midsommar

    ★★★★★

  • Shaft

    ★★½

  • Men in Black: International

    ★★

  • Good Omens

    ★★★★★

  • Ma

    ★★

  • Godzilla: King of the Monsters

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★★