min has logged 89 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rob Roy

Rob Roy

1995
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★
Edit this entry  
21
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★★★★
Edit this entry  
31
Play or Die

Play or Die

2019
×
Edit this entry  
31
Ma

Ma

2019
×
★★
Edit this entry  
31
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Slender Man

Slender Man

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Arthur's Hallowed Ground

Arthur's Hallowed Ground

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The History Boys

The History Boys

2006
×
★★★½
Edit this entry  
24
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
★★★★
Edit this entry  
04
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Run, Fatboy, Run

Run, Fatboy, Run

2007
×
★★★½
Edit this entry  
27
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bath House

Bath House

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Leading Lady Parts

Leading Lady Parts

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
Misbehaviour

Misbehaviour

2020
×
★★★
Edit this entry  
07
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★½
Edit this entry  
23
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
17
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
True Romance

True Romance

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rosencrantz & Guildenstern Are Dead

Rosencrantz & Guildenstern Are Dead

1990
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Meantime

Meantime

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Brexit: The Uncivil War

Brexit: The Uncivil War

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
The Help

The Help

2011
×
★★★★
Edit this entry  
29
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Edit this entry  
15
Quiz

Quiz

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
Rillington Place

Rillington Place

2016
×
★★★★½
Edit this entry