• The Simpsons Movie

    ★★★★½

  • Ratatouille

    ★★★★

  • Mr. Bean's Holiday

    ★★★★

  • Hot Fuzz

    ★★★★

  • Doctor Who: The Runaway Bride

    ★★★★

  • Flushed Away

    ★★★★

  • Night at the Museum

    ★★★★

  • Crank

    ★★★★½

  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

    ★★★½

  • Monster House

    ★★★★

  • RV

    ★★★★

  • Over the Hedge

    ★★★★½

  • V for Vendetta

    ★★★

  • Nanny McPhee

    ★★★½

  • Walk the Line

    ★★★½

  • Charlie and the Chocolate Factory

    ★★★★½

  • The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

    ★★½

  • Madagascar

    ★★★½

  • Robots

    ★★★★

  • Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

    ★★★★

  • The SpongeBob SquarePants Movie

    ★★★★★

  • The Polar Express

    ★★★★

  • Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

    ★★★★½

  • DodgeBall: A True Underdog Story

    ★½

  • Oldboy

    ★★★★★

  • The Cat in the Hat

    ★★★★

  • School of Rock

    ★★★★

  • The Room

    ★★★★★

  • Finding Nemo

    ★★★★½

  • Chicago

    ★★★★

  • Bowling for Columbine

    ★★★★½

  • Scooby-Doo

    ★★½

  • Morvern Callar

    ★★★

  • Ice Age

    ★★★½

  • Monsters, Inc.

    ★★★★½

  • Shrek

    ★★★½

  • Waking Life

    ★★★★½

  • Cast Away

    ★★★★½

  • How the Grinch Stole Christmas

    ★★★½

  • Unbreakable

    ★★★★

  • O Brother, Where Art Thou?

    ★★★

  • The Limey

    ★★★½

  • A Bug's Life

    ★★★★

  • The Truman Show

    ★★★★

  • The Celebration

    ★★★★½

  • The Boys

    ★★★★

  • Geri's Game

    ★★★★½

  • The Castle

    ★★★★

  • Matilda

    ★★★★

  • Muriel's Wedding

    ★★★

  • Forrest Gump

    ★★★★

  • The Lion King

    ★★★★

  • Naked Gun 33⅓: The Final Insult

    ★★★★½

  • Sleep with Me

    ★★★½

  • Scent of a Woman

    ★★★★½

  • Home Alone 2: Lost in New York

    ★★★★

  • The Naked Gun 2½: The Smell of Fear

    ★★★★½

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★

  • Edward Scissorhands

    ★★★★

  • Misery

    ★★★

  • It

    ★½

  • Home Alone

    ★★★★

  • Death in Brunswick

    ★★★

  • Knick Knack

    ★★★★★

  • The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

    ★★★★½

  • Crossing Delancey

    ★★★½

  • Die Hard

    ★★★★½

  • La Bamba

    ★★★★

  • The Adventures of Milo and Otis

    ★★★★

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★½

  • Desert Hearts

    ★★★½

  • Top Secret!

    ★★★★★