Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
Clickbait

Clickbait

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Gabriel and the Mountain

Gabriel and the Mountain

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
Elize Matsunaga: Once Upon a Crime

Elize Matsunaga: Once Upon a Crime

2021
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★
Edit this entry  
07
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Domésticas

Domésticas

2001
×
★★★
Edit this entry  
03
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Girl Who Killed Her Parents

The Girl Who Killed Her Parents

2021
×
★★★
Edit this entry  
28
The Boy Who Killed My Parents

The Boy Who Killed My Parents

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Smell of Us

The Smell of Us

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★½
Edit this entry  
10
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
Read the review Edit this entry  
09
Nimic

Nimic

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Edit this entry  
03
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
★★★½
Edit this entry  
01
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
Billy Elliot

Billy Elliot

2000
×
★★★★
Edit this entry  
29
Lisbela and the Prisoner

Lisbela and the Prisoner

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Clown

The Clown

2011
×
★★★★
Edit this entry  
27
Russian Ark

Russian Ark

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Outcast Rockstar

Outcast Rockstar

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Salesman

The Salesman

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★
Edit this entry  
19
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Edit this entry  
17
Madame Satã

Madame Satã

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Black God, White Devil

Black God, White Devil

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★
Edit this entry  
05
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★½
Edit this entry  
04
Loveling

Loveling

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Love for Sale

Love for Sale

2006
×
★★★★
Edit this entry  
30
Smoke Gets in Your Eyes

Smoke Gets in Your Eyes

2009
×
★★★★
Edit this entry  
29
I May Destroy You

I May Destroy You

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Training Day

Training Day

2001
×
★★★★
Edit this entry  
26
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★½
Edit this entry  
24
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Edit this entry  
21
M8 - When Death Rescues Life

M8 - When Death Rescues Life

2019
×
★★★★
Edit this entry