Nathan has logged 61 entries for films during June 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Dance of Reality

The Dance of Reality

2013
×
★★★½
Edit this entry  
29
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Always Shine

Always Shine

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
Wrecked

Wrecked

2013
×
Edit this entry  
28
The Endless

The Endless

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Blade of the Immortal

Blade of the Immortal

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★★
Edit this entry  
26
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Duel

Duel

1971
×
★★★
Edit this entry  
26
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★½
Edit this entry  
25
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★
Edit this entry  
25
XX

XX

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Rope

Rope

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★
Edit this entry  
24
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Abbott and Costello Meet Frankenstein

Abbott and Costello Meet Frankenstein

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Wolf Creek

Wolf Creek

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies

A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Half Nelson

Half Nelson

2006
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Making of Jaws

The Making of Jaws

1995
×
Edit this entry  
20
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Howling

The Howling

1981
×
★★½
Edit this entry  
19
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★★
Edit this entry  
17
Let's Scare Jessica to Death

Let's Scare Jessica to Death

1971
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
Boy

Boy

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Stray Cat Rock: Delinquent Girl Boss

Stray Cat Rock: Delinquent Girl Boss

1970
×
★★★
Edit this entry  
15
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★
Edit this entry  
14
Hatchet

Hatchet

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Stepfather

The Stepfather

1987
×
★★★½
Edit this entry  
13
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Tourist Trap

Tourist Trap

1979
×
★★★
Edit this entry  
12
Fear and Desire

Fear and Desire

1953
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Alone in the Dark

Alone in the Dark

1982
×
★★★
Edit this entry  
11
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★½
Edit this entry  
10
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★★
Edit this entry  
10
Dead Shack

Dead Shack

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Lick the Star

Lick the Star

1998
×
Edit this entry