• Bonnie and Clyde

    ★★★½

  • Cool Hand Luke

    ★★★½

  • The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★½

  • Andrei Rublev

    ★★★★★

  • Persona

    ★★★★★

  • For a Few Dollars More

    ★★★

  • The Sound of Music

    ★★★½

  • A Fistful of Dollars

    ★★★½

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★½

  • The Sword in the Stone

    ★★

  • From Russia with Love

    ★★★★

  • The Great Escape

    ★★★★

  • The Birds

    ★★★★

  • 8½

    ★★★★

  • To Kill a Mockingbird

    ★★★★½

  • Lawrence of Arabia

    ★★★★½

  • Sanjuro

    ★★★

  • Yojimbo

    ★★★★

  • Spartacus

    ★★★★½

  • Psycho

    ★★★★★

  • La Dolce Vita

  • North by Northwest

    ★★★★½

  • Sleeping Beauty

  • Vertigo

    ★★★★½

  • Wild Strawberries

    ★★★★★

  • Paths of Glory

    ★★★★½

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • The Seventh Seal

    ★★★★½

  • Throne of Blood

    ★★★★½

  • The Searchers

    ★★★★½

  • To Catch a Thief

    ★★★★

  • Rear Window

    ★★★★★

  • On the Waterfront

    ★★★★½

  • Dial M for Murder

    ★★★★½

  • Seven Samurai

    ★★★★★

  • Sansho the Bailiff

    ★★★★★

  • Tokyo Story

    ★★★★½

  • Peter Pan

    ★★★½

  • Singin' in the Rain

    ★★★★

  • Scrooge

  • Strangers on a Train

    ★★★★½

  • All About Eve

    ★★★★½

  • Rashomon

    ★★★★★

  • The Third Man

    ★★★★½

  • Bicycle Thieves

    ★★★★½

  • Rope

    ★★★★½

  • The Treasure of the Sierra Madre

    ★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★

  • Notorious

    ★★★★½

  • The Stranger

    ★★★½

  • Went the Day Well?

    ★★★★½

  • Bambi

  • Casablanca

    ★★★★★

  • Dumbo

    ★★

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • Fantasia

    ★★★★

  • The Great Dictator

    ★★★★½

  • The Grapes of Wrath

    ★★★★

  • Pinocchio

  • Gone with the Wind

    ★★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★★

  • Stagecoach

    ★★★★½

  • The Adventures of Robin Hood

    ★★★★½

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★½

  • Modern Times

    ★★★★

  • The 39 Steps

    ★★★★

  • King Kong

    ★★★½

  • Frankenstein

    ★★★½

  • M

    ★★★★½

  • City Lights

    ★★★★★

  • Man with a Movie Camera

    ★★★★½

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★½