• The Dark Knight Rises

    ★★★

  • Holy Motors

    ★★★★★

  • Beasts of the Southern Wild

    ★★½

  • The Amazing Spider-Man

    ★★★★

  • Brave

  • Prometheus

    ★★★★

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★½

  • The Dictator

    ★★★½

  • The Avengers

    ★★★½

  • The Pirates! In an Adventure with Scientists!

    ★★★★★

  • The Hunger Games

    ★★★★

  • War Horse

    ★★★★

  • The Grey

    ★★★★

  • The Cabin in the Woods

    ★★★★

  • Dragons: Gift of the Night Fury

  • Arthur Christmas

    ★★★★½

  • The Muppets

    ★★

  • Puss in Boots

    ★★★★½

  • Night of the Living Carrots

  • Hugo

    ★★★½

  • The Raid

    ★★★½

  • Spy Kids: All the Time in the World

    ½

  • Captain America: The First Avenger

    ★★★½

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

    ★★★½

  • Cars 2

    ★★★

  • Kung Fu Panda 2

    ★★★★

  • The Tree of Life

    ★★★★★

  • Midnight in Paris

    ★★★★

  • Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

    ★★★

  • Thor

    ★★★★

  • Kill Bill: The Whole Bloody Affair

    ★★★★½

  • Sucker Punch

    ★★★★½

  • Rango

    ★★★★

  • A Separation

    ★★★★½

  • Gnomeo & Juliet

  • True Grit

    ★★★½

  • TRON: Legacy

    ★★★★

  • Tangled

    ★★★★

  • Scared Shrekless

    ★★★★½

  • Megamind

    ★★★★★

  • Runaway

    ★★★★

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

    ★★★

  • Legend of the BoneKnapper Dragon

  • Nude Nuns with Big Guns

  • The Social Network

    ★★★★★

  • FRED: The Movie

    ½

  • Insidious

    ★★

  • Submarine

  • The King's Speech

    ★★★★½

  • Black Swan

    ★★★½

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★½

  • Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole

    ★★★

  • Despicable Me

    ★★★½

  • Inception

    ★★★★

  • The Last Airbender

    ½

  • Toy Story 3

    ★★★★½

  • Shrek Forever After

    ★★★★½

  • Robin Hood

  • Iron Man 2

    ★★★

  • Kick-Ass

    ★★★

  • How to Train Your Dragon

    ★★★★½

  • Shutter Island

    ★★★½

  • Boy

    ★★★★½

  • Winter's Bone

    ★★★½

  • Who Killed Captain Alex?

    ★★★★½

  • Avatar

    ★★

  • The Princess and the Frog

    ★★½

  • The Blind Side

  • A Christmas Carol

    ★★★★

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★★

  • Zombieland

    ★★★★½

  • Cloudy with a Chance of Meatballs

    ★★★★