Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Free Guy

Free Guy

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Defiant Ones

The Defiant Ones

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dude, Where's My Car?

Dude, Where's My Car?

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★½
Edit this entry  
14
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★½
Edit this entry  
09
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★½
Edit this entry  
28
National Lampoon's European Vacation

National Lampoon's European Vacation

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
National Lampoon's Vacation

National Lampoon's Vacation

1983
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Cameraman

The Cameraman

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry