Groovy has logged 151 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hellboy

Hellboy

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Room

Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Vice

Vice

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Sting

The Sting

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Fisher King

The Fisher King

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Frenzy

Frenzy

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Name of the Rose

The Name of the Rose

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Boy in the Striped Pyjamas

The Boy in the Striped Pyjamas

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry