Groovy has logged 48 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Justice League

Justice League

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Downhill

Downhill

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Extraction

Extraction

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bronson

Bronson

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Pursuit of Happyness

The Pursuit of Happyness

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fantasy Island

Fantasy Island

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Network

Network

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Bad Boys for Life

Bad Boys for Life

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Lion

Lion

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry