Abdulllah🎵 has logged 188 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Letter from an Unknown Woman

Letter from an Unknown Woman

1948
×
★★★★
Edit this entry  
27
You Will Die at Twenty

You Will Die at Twenty

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
Scales

Scales

2019
×
★★
Edit this entry  
22
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
Time to Hunt

Time to Hunt

2020
×
★★
Edit this entry  
10
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Edit this entry  
03
JFK

JFK

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Everlasting Moments

Everlasting Moments

2008
×
★★★½
Edit this entry  
25
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Bucket List

The Bucket List

2007
×
★★★½
Edit this entry  
21
Winter on Fire: Ukraine's Fight for Freedom

Winter on Fire: Ukraine's Fight for Freedom

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Fresh Prince of Bel-Air Reunion Special

The Fresh Prince of Bel-Air Reunion Special

2020
×
Edit this entry  
19
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★
Edit this entry  
11
Bye Bye Birdie

Bye Bye Birdie

1963
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★★
Edit this entry  
07
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Banishment

The Banishment

2007
×
★★★
Edit this entry  
03
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★
Edit this entry  
02
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★½
Edit this entry  
31
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★
Edit this entry  
30
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★★
Edit this entry  
24
I Love You, Now Die: The Commonwealth v. Michelle Carter

I Love You, Now Die: The Commonwealth v. Michelle Carter

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Moving

Moving

1993
×
★★★
Edit this entry  
22
I Am Not a Witch

I Am Not a Witch

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
Wadjda

Wadjda

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Tell Me Who I Am

Tell Me Who I Am

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Pelle the Conqueror

Pelle the Conqueror

1987
×
★★★½
Edit this entry  
12
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
A Modern Farewell

A Modern Farewell

2020
×
Edit this entry  
09
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
Grand Piano

Grand Piano

2013
×
★★
Edit this entry  
08
Extra Footage

Extra Footage

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
03
13th

13th

2016
×
★★½
Edit this entry  
30
Winter Sleep

Winter Sleep

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Carol

Carol

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★
Edit this entry  
26
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ghost

Ghost

1990
×
★★
Edit this entry  
21
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★
Edit this entry  
19
Chasing Coral

Chasing Coral

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
15
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
14
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Suicide Shop

The Suicide Shop

2012
×
★★½
Edit this entry  
13
Mulan

Mulan

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
Twenty Years Later

Twenty Years Later

1984
×
Edit this entry