i_fhxd has logged 612 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Interstellar: Nolan's Odyssey

Interstellar: Nolan's Odyssey

2014
×
Read the review Edit this entry  
25
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Embrace of the Serpent

Embrace of the Serpent

2015
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Princess Diaries 2: Royal Engagement

The Princess Diaries 2: Royal Engagement

2004
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★½
Edit this entry  
12
Monster Hunter

Monster Hunter

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Embattled

Embattled

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Class

The Class

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
Read the review Edit this entry  
08
Fahrenheit 9/11

Fahrenheit 9/11

2004
×
Read the review Edit this entry  
08
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Child

The Child

2005
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Croods: A New Age

The Croods: A New Age

2020
×
★★★½
Edit this entry  
05
Dheepan

Dheepan

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★★★
Edit this entry  
03
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★½
Edit this entry  
03
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Edit this entry  
03
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
02
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Scent of Green Papaya

The Scent of Green Papaya

1993
×
★★
Edit this entry  
01
Willow and Wind

Willow and Wind

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Fresh Prince of Bel-Air Reunion Special

The Fresh Prince of Bel-Air Reunion Special

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★½
Edit this entry  
29
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Knack... and How to Get It

The Knack... and How to Get It

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Square

The Square

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Wind That Shakes the Barley

The Wind That Shakes the Barley

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Miracle in Milan

Miracle in Milan

1951
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Le Mans

Le Mans

1971
×
★★
Edit this entry  
23
Rosetta

Rosetta

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Othello

Othello

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Scarecrow

Scarecrow

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★
Edit this entry  
21
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Piano

The Piano

1993
×
★★★
Edit this entry  
20
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Viridiana

Viridiana

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Elephant

Elephant

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★½
Edit this entry