i_fhxd has logged 59 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
You Can't Take It with You

You Can't Take It with You

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
What the Day Owes the Night

What the Day Owes the Night

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Going My Way

Going My Way

1944
×
★★★
Edit this entry  
27
Tom Jones

Tom Jones

1963
×
★★½
Edit this entry  
26
Oliver!

Oliver!

1968
×
★★★
Edit this entry  
26
The Diving Bell and the Butterfly

The Diving Bell and the Butterfly

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Gandhi

Gandhi

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cavalcade

Cavalcade

1933
×
Edit this entry  
24
The Life of Emile Zola

The Life of Emile Zola

1937
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ben-Hur

Ben-Hur

1959
×
★★★★
Edit this entry  
23
Dances with Wolves

Dances with Wolves

1990
×
★★★★
Edit this entry  
22
The 8th Day of the Week

The 8th Day of the Week

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
All the King's Men

All the King's Men

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Broadway Melody

The Broadway Melody

1929
×
Edit this entry  
21
The Last Emperor

The Last Emperor

1987
×
★★½
Edit this entry  
21
From Here to Eternity

From Here to Eternity

1953
×
★★★
Edit this entry  
20
A Man for All Seasons

A Man for All Seasons

1966
×
★★★★
Edit this entry  
20
The English Patient

The English Patient

1996
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Divine Lady

The Divine Lady

1929
×
★★
Edit this entry  
19
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Terms of Endearment

Terms of Endearment

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Patton

Patton

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Day Will Come

The Day Will Come

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Chariots of Fire

Chariots of Fire

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★
Edit this entry  
16
Gentleman's Agreement

Gentleman's Agreement

1947
×
★★★½
Edit this entry  
16
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★★
Edit this entry  
16
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★½
Edit this entry  
15
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Edit this entry  
15
How Green Was My Valley

How Green Was My Valley

1941
×
★★★★
Edit this entry  
15
Gigi

Gigi

1958
×
★★★★
Edit this entry  
15
Crash

Crash

2004
×
★★★★
Edit this entry  
14
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Hope

Hope

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★½
Edit this entry  
12
Whiplash

Whiplash

2013
×
Read the review Edit this entry  
12
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★½
Edit this entry  
11
Platoon

Platoon

1986
×
★★★★
Edit this entry  
11
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Artist

The Artist

2011
×
★★★
Edit this entry  
09
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★
Edit this entry  
08
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Circle

Circle

2015
×
★★★
Edit this entry