The Critical 'Outside has logged 45 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
Read the review Edit this entry  
17
TMNT

TMNT

2007
×
★★★★
Edit this entry  
05
My Little Pony: The Movie

My Little Pony: The Movie

2017
×
Read the review Edit this entry  
03
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Addams Family

The Addams Family

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Untitled The Lion King Prequel

Untitled The Lion King Prequel

×
Read the review Edit this entry  
23
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Justice League

Justice League

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Untitled DC Comics Film

Untitled DC Comics Film

×
Read the review Edit this entry  
21
Bah, Humduck!: A Looney Tunes Christmas

Bah, Humduck!: A Looney Tunes Christmas

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Cars 2

Cars 2

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Minions: The Rise of Gru

Minions: The Rise of Gru

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
Cuties

Cuties

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
Artemis Fowl

Artemis Fowl

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
Mulan

Mulan

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Storks

Storks

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Quest for Camelot

Quest for Camelot

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Paranormal Activity

Paranormal Activity

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Clone Wars

Star Wars: The Clone Wars

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★½
Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★½
Edit this entry  
15
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★
Edit this entry  
15
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Edit this entry  
15
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Edit this entry  
13
Fantastic Four

Fantastic Four

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer

Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Fantastic Four

Fantastic Four

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Looney Tunes: Back in Action

Looney Tunes: Back in Action

2003
×
★★★★
Edit this entry  
12
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Lion King

The Lion King

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Scoob!

Scoob!

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry